Nasze Marzenia
Projekt obejmował realizację warsztatów artystycznych dla dzieci z niepełnosprawnościami zakończonych prezentacją spektaklu. Główną ideą było promowanie twórczości osób z niepełnosprawnościami oraz ułatwienie im dostępu do odbioru i tworzenia kultury. Ponadto cykl działań teatralnych wspierał proces rehabilitacji społecznej uczestników.
Inspirując się powszechnym w literaturze motywem spełniających się życzeń, zaprosiliśmy osoby uczestniczące w projekcie do stworzenia własnej narracji na temat marzeń. Podjęcie takiego tematu miało przyczynić się do wprowadzenia zmian w stereotypowym myśleniu o potrzebach i pragnieniach osób z niepełnosprawnościami. Uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu – grupa dzieci i młodzieży (w wieku od 8 do 19 lat) z niepełnosprawnością intelektualną, głównie w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Uczestnicy już wcześniej wyrażali szczególne zainteresowanie sztuką i działali w szkolnym Teatrze Pod Czwórką.
Do współtworzenia spektaklu zostali zaangażowani również profesjonalni aktorzy – Dawid Kobiela i Aleksandra Zawalska oraz reżyser i pedagog Marcin Drzazga. Za opracowanie muzyczne odpowiadały Antonina Motyl-Przybyło i Katarzyna Merkel. Wsparcia pedagogicznego i scenicznego udzieliły Dorota Motyl, Anna Janczak, Małgorzata Kocot-Kozłowska. Oprawa wizualna była dziełem Anny Pałys-Zatorskiej. Koordynatorką projektu była Karolina Kowal (koordynatorka ds. edukacji i dostępności w Teatrze Ateneum).
Celem tego przedsięwzięcia było aktywne włączenie całej grupy w proces tworzenia spektaklu. Początkowo uczestnicy poznawali siebie i rozwijali nowe umiejętności podczas różnorodnych działań integracyjno-teatralnych (obejmujących proste zadania aktorskie oraz zabawy ruchowe i głosowe). Później byli zaangażowani nie tylko w grę aktorską, ale też w powstawanie konkretnych scen, kreowanie warstwy plastycznej i muzycznej spektaklu. W tym projekcie najważniejszy był proces tworzenia, podczas którego uczestnicy mogli zyskać poczucie sprawczości oraz bycia wysłuchanym. W efekcie powstał jednak spektakl pt. „Tyle wystarczy”. To przedstawienie było właściwie zbiorem scen, które zrodziły się z pomysłów aktorów. Każdy stworzył swoją opowieść i ożywił ją na scenie. Twórcy nie zamykali się na jeden z góry określony scenariusz, zastąpili go czymś w rodzaju ramowego planu wydarzeń. Uczestnicy nie zostali obsadzeni w gotowych sztywnych rolach, za każdym razem kształtowali je pod wpływem swojej ekspresji i emocji.
Aktorzy i aktorki spektaklu „Tyle wystarczy” marzą o realizacji swoich pasji i spełnianiu wyjątkowych pragnień. Ola chciała być czarodziejką i zmieniać świat – między scenami wyczarowuje niezwykłe wydarzenia. Jeden Szymon widzi siebie jako mistrza karate, a drugi jako dowódcę Orków. Emilka marzy o stworzeniu koncertowego makijażu dla swojej idolki Margaret. Amelia pragnie rozwijać swoją miłość do koni, a Ada śpiewać. Berenika wciela się w robota, Malina samodzielnie wyreżyserowała scenę bitwy, a z kolei Ania marzy o ogrodzie pełnym jeżówek. Kuba i Dawid, jako aspirujący raperzy, nagrali wspólną piosenkę i teledysk. Każde marzenie stało się rzeczywistością na scenie.
Spektakl „Tyle wystarczy” został zaprezentowany zarówno w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu – dla koleżanek, kolegów i rodzin uczestników projektu oraz w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb” w Katowicach – dla szerszej publiczności. Projekt zakończył się wspólnym świętowaniem podczas spotkania podsumowującego w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.
Tyle Wystarczy! – publikacja o projekcie
PARTNER
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
foto: Paweł Szymkowiak