Kontakt

(NIE)ZWYKŁE HEHESZKI (Kultura-Interwencje. Edycja 2023)

W ramach projektu (NIE)ZWYKŁE HEHESZKI podjęliśmy z młodzieżą dialog na temat tego, co ją irytuje w otaczającej rzeczywistości.  Zaprosiliśmy  młodych ludzi do tego, by poszukiwali w swoim otoczeniu przejawów absurdu i za pomocą środków wypowiedzi artystycznej zamanifestowali swoje zdanie. Zrealizowaliśmy warsztaty kreatywnego pisania, konkurs literacki, warsztaty teatralno-kabaretowe oraz happeningowe. 

Warsztaty kreatywnego pisania, które miały pomóc młodzieży przygotować prace na konkurs literacki. W spotkaniach online wzięli udział uczniowie z całego województwa śląskiego. Ważną inspiracją do tworzenia własnych tekstów satyrycznych były dokonania kabaretów z czasów PRL i poznawanie kontekstów historyczno-kulturowych związanych z wybranymi skeczami. Pozwoliło to spojrzeć szerzej na zjawisko kulturowe, jakim jest kabaret, jaka może być jego funkcja społeczna  oraz uświadomić młodym ludziom, że tworząc teksty komiczne, można również wyrażać swój krytycyzm wobec zastanej rzeczywistości.
W ramach projektu przeprowadziliśmy  konkurs literacki, na który wpłynęło 25 tekstów, które zostały ocenione przez jury w składzie: Wojciech Brzoska (poeta, muzyk, kulturoznawca), Katarzyna Prudło (aktorka, autorka poezji dla dzieci) oraz Anna Andraka (dramatopisarka, copywriterka). Nagrodzone w konkursie prace opublikowaliśmy w publikacji online, która publikujemy poniżej.  

Prace konkursowe zostały także wykorzystane do stworzenia z młodzieżą spektaklu, podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Kubę Kaprala, Aleksandrę Zawalską, Martę Kleszcz oraz Barbarę Trelę-Szymę.  Podczas zajęć uczestnicy zgłębiali tajniki emisji głosu, śpiewu, dykcji, gry aktorskiej, świadomości ciała, a także byli zaangażowani w tworzenie oprawy plastycznej spektaklu: kreowali kostiumy, dobierali rekwizyty i szukali rozwiązań scenograficznych. Szczególnie ważnym elementem spotkań były także zadania dramaturgiczne, podczas których młodzież zajmowała się adaptacją tekstów konkursowych, a także tworzyła własne sceny kabaretowe. O dużym zaangażowaniu uczestników świadczy także to, że samodzielnie napisali także nową piosenkę i skomponowali do niej  muzykę. Efektem poszukiwań był spektakl, który został zaprezentowany na scenie Teatru Ateneum oraz w Internecie.

Ważnym elementem projektu były także warsztaty happeningowe, w których wzięła udział młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Podczas spotkań uczniowie poznawali specyfikę formy jaką jest happening, brali udział w zajęciach rozwijających ich kreatywność i ekspresję twórczą, a następnie wykreowali własne działanie performatywne, które zaprezentowali na Rynku w Katowicach.

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO:

https://ateneumteatr.pl/niezwykle-heheszki-wyniki-konkursu-literackiego/

 

PUBLIKACJA – NAGRODZONE TEKSTY

publikacja podsumowująca konkurs literacki

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content