Kontakt

Noc Teatrów GZM

W sobotę 17 września czekają nas atrakcje 12. Nocy Teatrów GZM.

Teatr Ateneum jak co roku włącza się w to wydarzenie, tym razem z trzema propozycjami.

● godz. 10.00 – 13.00 MATECZNIK

Warsztaty teatralno-rozwojowe dla dziewcząt, kobiet i seniorek, podczas których uczestniczki będą integrować się poprzez proste działania aktorskie, ruchowe i głosowe. Punktem wyjścia do improwizacji aktorskich będzie metafora lasu i skojarzenia z nim związane. Udział w spotkaniu nie wymaga posiadania specjalnych predyspozycji artystycznych – ważna jest chęć aktywnego spędzenia czasu. Minimalny wiek uczestniczek: 14 lat. Mile widziany udział w gronie rodzinnym (np. matka+córka, wnuczka+babcia).

Spotkanie poprowadzi Anna Nowak – arteterapeutka, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

ZAPISY: https://docs.google.com/…/1jbCFbzFfBXMBqUR8pQ7v96U…/edit. Dodatkowe informacje: .

● godz. 17.00 BALLADY I ROMANSE Adama Mickiewicza

reżyseria: Gabriel Gietzky, scenografia: Klaudia Laszczyk, muzyka: Michał Zdrzałek, choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa, multimedia: Paweł Szymkowiak, przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz, asystent reżysera: Michał Skiba

Reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć się tym tajemniczym opowieściom z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską i farsą włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Więcej o przedstawieniu w zakładce spektakle.

● godz. 18.15 ROMANTYCZNE IMPRO

Wydarzenie otwarte adresowane do młodzieży i dorosłych, podczas którego chcemy zachęcić do improwizacji głosowych i aktorskich zainspirowanych cytatami z „Ballad i romansów”. W czasie spotkania uczestnicy będą realizować proste zadania z zakresu improwizacji aktorskiej, podejmować próby rapowania, a nawet tworzenia własnych wariacji głosowych i scenicznych. „Romantyczne impro” poprowadzą aktorzy Teatru Ateneum – Aleksandra Zawalska i Michał Skiba wraz z raperem – beatboxerem Dominikiem Franusikiem, który na żywo będzie tworzyć dźwięki. Pierwszeństwo udziału mają widzowie, którzy obejrzą spektakl „Ballady i romanse” 17 września o godz. 17.00.

ZAPISY: https://docs.google.com/forms/d/1YRoLlDWIrWP2q4dXoktAg4xCblLP7JFG5TZxu0hXq3Y/edit

Dodatkowe informacje: , tel. 506 271 604

Prowadzenie:
Dominik Franusik „Domix”: śląski muzyk, którego beatbox cechuje się melodyjnością połączoną z mocnym basowym brzmieniem. Patenty, które wypracował przez lata pozwoliły mu zagrać w wielu miejscach, np. w  Spodku Filharmonii Śląskiej czy  legendarnym MegaClubie. Poza działaniem beaboxowym pasjonuje się również rapem.

Aleksandra Zawalska – aktorka Teatru Ateneum, instruktor teatralny. Laureatka Złotej Maski za najlepszą rolę aktorską w teatrach lalkowych w 2007. Prowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia z dykcji w Ośrodku Kultury w Będzinie i zajęcia teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie. Jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Michał Skiba – aktor Teatru Ateneum, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – filii we Wrocławiu. W 2020 otrzymał Złotą Maskę w kategorii rola w teatrach lalkowych za rolę w spektaklu Łysek z pokładu Idy w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Współpracuje z Teatrem Gliwicka 9A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Cały program Nocy na stronie www.nocteatrowgzm.pl 

Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content