Kontakt

Maria Joterka

O Królewnie Wełence

Reżyseria
Janusz Ryl-Krystianowski
Scenografia
Julia Skuratova
Muzyka
Robert Łuczak
Ruch sceniczny
Ewelina Ciszewska
asystent reżysera
Beata Zawiślak
Premiera
31 marca 2016
Aktorzy
Katarzyna Prudło, Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Grzegorz Eckert, Dawid Kobiela, Mirosław Kotowicz (od 5.02.2020 Bartosz Socha)
czas trwania 55 minut
od 3 lat
O spektaklu

Sztuka inspirowana baśnią Marii Krüger Apolejka i jej osiołek to pełna wdzięku, zabawna i pogodna historia o miłości, wykorzystująca motyw narzeczonego zamienionego w zwierzę.

Królewna Wełenka i Królewicz Kłębuszek jeszcze się nie znają, ale są sobie przeznaczeni. Tęsknią i marzą przeczuwając, że miłość nada ich życiu sens, że we dwoje będzie radośniej i ciekawiej. Ona czeka niecierpliwie w wieży, on szuka jej po całym świecie, choć ten cały świat to tak naprawdę miasteczko i jego sympatyczni mieszkańcy – Kwiaciarka, Listonosz, Kominiarczyk, Aptekarz…

Stara Prządka plącze jednak nitki i losy młodych bohaterów; zanim więc uda im się spotkać, będą musieli się trochę natrudzić.

Jak to w baśniach bywa, miasteczko nie jest bowiem takie zwyczajne. Pojawi się w nim zaczarowana studnia i jabłoń z owocami o magicznej mocy, ktoś zamieni się w osła, a zając przebiegnie pod drzewem w najmniej odpowiednim momencie… W końcu jednak Królewicz odnajdzie zapodziane druty Prządki, a ta wskaże mu w nagrodę drogę do Królewny.

Kiedy szczęście będzie na wyciągnięcie ręki, los podda Wełenkę najważniejszej próbie. Wyjdzie z niej zwycięsko, bo miłość potrafi czynić cuda większe niż baśniowe czary.

Inscenizacja zrealizowana z dystansem i dużym poczuciem humoru, łączy konwencję żywego planu z lalkami.

foto: Tomasz Zakrzewski

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content