Kontakt

OCEŃ TEATR – ankieta

W maju po raz piąty świętowaliśmy Dzień Teatru Publicznego, któremu towarzyszyła ciesząca się ogromną popularnością akcja Bilet do teatru za 350 groszy.

To jednak jeszcze nie koniec działań, bowiem interdyscyplinarny zespół badaczy przygotował ogólnopolską ankietę, która pozwoli przyjrzeć się, jakie czynniki determinują sukces teatru. Badanie adresowane jest do trzech grup oceniających (widzów, pracowników teatrów i profesjonalnych recenzentów). Zachęcamy do wejścia na stronę www.ocenteatr.pl – odpowiedź na 20 prostych pytań nie zajmuje wiele czasu.

Od kilku lat, intensywnie współpracując z Instytutem Teatralnym – pisze prof. Rafał Kasprzak – staramy się my, ekonomiści, zrozumieć teatr jako specjalną instytucję, instytucję artystyczną, funkcjonującą w całym systemie społeczno-ekonomicznym. Dwa lata temu przygotowaliśmy wspólnie badanie ekonomiczne, dzięki któremu wiemy, ile teatr „daje” lokalnej gospodarce. Badanie to można powtarzać co roku, mnożąc argumenty na rzecz skutecznego teatralnego lobbingu, bo według wszelkich prognoz efekt ekonomicznego oddziaływania Teatru może tylko wzrastać. W tym roku chcemy poszerzyć perspektywę i spróbować dowiedzieć się (…) jakie czynniki determinują sukces konkretnego Teatru (dlatego piszemy go dużą literą). Każdy z nas inaczej postrzega sukces Teatru i czynniki na niego wpływające. Ambicją (…) badaczy i badaczek z SGH oraz z innych polskich uczelni – ekonomistów, antropologów, socjologów, badaczy kultury – jest poznanie czynników decydujących – zdaniem osób badanych – o tym sukcesie. Przecież każdy z nas czuje podświadomie, że część obszarów aktywności sprzyja, a część hamuje jego osiągnięcie. Mamy nadzieję, że dzięki odpowiedziom i zgromadzonej wiedzy będziemy jeszcze lepiej mogli zrozumieć tę skomplikowaną materię. Nasze badanie ma charakter pilotażowy, jest początkiem drogi poznawania teatru od tej strony. Ale każda wielka droga rozpoczyna się od małych kroków.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content