Kontakt

Odszedł Andrzej Żak

Z ogromnym żalem przyjęliśmy smutną wiadomość o śmierci Andrzeja Żaka, w latach 1982–1987 kierownika literackiego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.

Dramaturg, powieściopisarz, poeta, autor sztuk teatralnych i ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży (powieści z gatunku fantasy, przygodowych, zbiorów baśni i legend) odszedł 16 kwietnia w wieku 79 lat.

Prawie wszystkie jego sztuki miały prapremiery w naszym Teatrze – Gdzie mieszka wiosna w reżyserii Zbigniewa Zbrojewskiego (1983), Skarbnikowy dar w reżyserii Konstantego Rożka (1993), Wielka Nowina w reżyserii Zbigniewa Poprawskiego (1993), Zbójnik i książę w reżyserii Bogdana Nauki (2000), Kalinowy dwór (napisany wspólnie z Jarosławem Czypczarem) w reżyserii Henryka Konwińskiego (2003) oraz Tezeusz i Ariadna w reżyserii Karela Brožka (2007).

Teksty Andrzeja Żaka wystawiane były również w Olsztyńskim Teatrze Lalek, warszawskim BAJU, kieleckim Kubusiu, w Bułgarii, Czechach i Francji; Władcę czasu oraz Pierścień czarodzieja zrealizowała TVP.

Był też znanym bioenergoterapeutą i autorem kilkunastu poradników medycyny naturalnej.

Rodzinie Andrzeja składamy wyrazy głębokiego współczucia. Jesteśmy bardzo, bardzo blisko…

 

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content