Kontakt

Odszedł Zbigniew Poprawski

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zbigniewa Poprawskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w latach 1976–1978. Odszedł 24 października w Krakowie w wieku 90 lat.

Autor wielu sztuk dla dzieci, reżyser i aktor, związany był również z Teatrem Lalki i Maski Groteska oraz Teatrem Rapsodycznym w Krakowie, Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej oraz Telewizją Kraków. Reżyserował gościnnie na wielu polskich scenach lalkowych.

W naszym Teatrze zrealizował 11 przedstawień. Były to między innymi: Co się przyśniło Czerwonemu Kapturkowi, Przygody na dachu, Misie Ptysie, Klip i Klap, Złota jabłoń, czyli baśń o Królewiczu Argelusie i pięknej Simenie własnego autorstwa, O trygłowym Smoku i śląskiej Princesie Mariana Pikonia, Ondraszku, Ondraszku Edmunda Wojnarowskiego, Wielka Nowina Andrzeja Żaka czy Dary czterech wróżek Ewy Szelburg-Zarembiny.

Jego teksty realizowali w Ateneum również inni twórcy – warto wspomnieć inscenizację Kaczki Działaczki  z 1969 roku w reżyserii Jana Potiszila.

Propozycja objęcia dyrekcji Ateneum przyszła zninacka i niespodziewanie w 1978 roku. Jedyne, co mnie łączyło z katowickim teatrem, to wystawiona tu sztuka „Kaczka Działaczka”. Jej tytuł uznałem za dobry znak – wspominał Zbigniew Poprawski w Księdze jubileuszowej Teatru Ateneum. Teatr zrodzony z marzenia (2005).

Polecamy tekst poświęcony temu artyście, zamieszczony na blogu Marka Waszkiela:

https://www.marekwaszkiel.pl/2020/10/31/zapamietajmy-zbigniew-poprawski/

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content