Kontakt

Carlo Collodi

Pinokio

przekład
Zofia Jachimecka
adaptacja i reżyseria
Petr Nosálek
scenografia
Tomáš Volkmer
muzyka
Pavel Helebrand
asystent reżysera
Marek Wit
premiera
14 maja 1994
aktorzy
Bogusława Jaremowicz, Katarzyna Kuderewska, Grzegorz Cinkowski, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Marek Wit
O spektaklu

Historia drewnianego pajaca cieszy się popularnością na całym świecie. Adaptacja tekstu, dokonana przez Petra Nosálka wierna jest oryginalnemu przesłaniu, ale zachowuje tylko zasadnicze wątki. Spektakl wykorzystuje dwa plany: aktorski i lalkowy, operuje płynnie kilkoma technikami, jak maska, marionetka czy elementy czarnego teatru, wszystko jednak podporządkowano teatralnej iluzji: twórcy nie demaskują animatorów, wzmacniając w ten sposób efekt cudownego ożywiania materii.

Przedstawienie jest znakomicie wyważone emocjonalnie. Wiele w nim lirycznego ciepła, ale też włoskiego temperamentu, dowcipu, elementów groteski, a nawet czarnego humoru.

Podkreślając uniwersalny wymiar powieści Collodiego, sztuka prowokuje do niebłahych refleksji, choć – zrealizowana w bardzo atrakcyjnej formie – stanowi też świetną zabawę.

Inscenizacja cieszyła się ogromnym powodzeniem – zagrana została 450 razy!

Oklaskiwano ją na wielu krajowych i międzynarodowych  festiwalach teatralnych, m.in. w Kopřivnicach (Czechy) –  nagroda za twórczą inspirację, Ostrawie (Czechy), Mistelbach (Austria), Bielsku-Białej, Warszawie, Lublinie, Kłodzku, Olsztynie, Gliwicach oraz na występach gościnnych w Równem (Ukraina).

foto: Waldemar Jama

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content