Kontakt

Polecamy Miłość do trzech pomarańczy

Najbliższy weekend proponujemy spędzić w Ateneum pod znakiem commedii dell’arte. Po długiej przerwie do repertuaru wraca bowiem jedna z naszych najlepszych inscenizacji, Miłość do trzech pomarańczy Zbigniewa Głowackiego w reżyserii autora. Otwarte spektakle w sobotę, 12 stycznia o godz. 11.30 oraz w niedzielę, 13 stycznia o godz. 16.00.  Dowcipna fabuła, zgrabna intryga, wartka, zaskakująca nagłymi zwrotami akcja i wiele komicznych, wręcz groteskowych sytuacji nadają całości rytm i tempo. Inscenizacja adresowana do dzieci od 7 lat, jest propozycją familijną, ciesząc w równym stopniu oczy i uszy dorosłych widzów.

Sporym zaskoczeniem jest fakt, iż dwie postaci sztuki posługują się dialektem. Reżyser tak wyjaśnia ten pomysł: Bohaterami komedii dell’arte były cztery maski. Dwie z nich reprezentowały świat sfer wyższych. Najczęściej byli to Dottore i Pantalone (w naszym spektaklu ich odpowiednikami są Trombetta i Leander) . Pozostałe dwie maski to służący, najczęściej noszący imiona Arlekina i Brighelli (u nas Truffaldino i Brighella). Każda z tych masek posługiwała się innym dialektem włoskim, szczególnie dotyczyło to służących zwanych również zanni. Gwara śląska jest jedną z niewielu żywych gwar występujących w Polsce i jest przez wszystkich rozpoznawalna. Wpadłem więc na pomysł, aby ubarwiła i wzbogaciła nasz spektakl. Mam nadzieję, że dzięki temu odległa włoska tradycja stanie się bliższa Ślązakom.

foto: Maciej Zakrzewski/Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content