Robert Jarosz
Polon i Rad
O spektaklu
Sztuka Roberta Jarosza – napisana na zamówienie naszego Teatru – jest wariacją na temat badań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie.
Twórcy przedstawienia mieli nieco przewrotny pomysł, bo nie laureatka dwu Nagród Nobla jest główną bohaterką, a nieodkryte jeszcze przez nią pierwiastki.
209 i 226 (później Polon i Rad) postanawiają wyruszyć na drugą stronę teleskopu, aby odnaleźć tożsamość i poznać swój potencjał. Ich droga to proces pełen wątpliwości i stresu, ale też bardzo fascynujący, a do tego zabawny.
W przedstawieniu przeplatają się dwie płaszczyzny, makro i mikro: laboratorium małżeństwa naukowców, Marii i Pierre’a, którzy eksperymentują z energią, materią i promieniowaniem oraz przestrzeń nieokreślonych jeszcze postaci spod mikroskopu, które przyglądają się światu przez lunetę i coraz bardziej się niecierpliwią…
Patroni medialni premiery:
Spektakl brał udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.
foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Kaja Renkas