Kontakt

PROT JARNUSZKIEWICZ: Nieobecność

20 stycznia w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy „Nieobecność” artysty fotografika, Prota Jarnuszkiewicza. Wystawa w teatralnej galerii jest dopełnieniem premierowej inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza „Daleka podróż Andersena”, która odbędzie się dzień później na scenie Ateneum.

Nastrojowe ujęcia pustych, pozbawionych ludzi przestrzeni trochę niepokoją, wywołując uczucia nieokreślonego smutku i tęsknoty; są ciekawą refleksją na temat wzajemnych relacji człowieka i otaczającej go rzeczywistości.

Każdy na swój sposób radzi sobie z faktem, że czas jest tworem linearnym, biegnącym w jednym tylko kierunku. Dla mnie jest to tym uciążliwsze, że najwidoczniejszym jego przejawem jest to, jak oddziałuje na otaczające mnie osoby – mówi autor fotografii. Upływanie chwil staje się tożsame z przemijaniem ludzi. Dlatego właśnie fotografowanie stało się moim sposobem na życie. Sposobem na to, by wyrwać wybrane chwile z tego procesu. Spotęgować je w czasie.

Dodajmy, że wystawa Prota Jarnuszkiewicza (syna) w teatralnej galerii jest znakomitym dopełnieniem premierowej inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza (ojca) pt. „Daleka podróż Andersena”, która odbędzie się dzień później na scenie Ateneum. Warto zarezerwować sobie czas na oba wydarzenia.

Urodzony w 1977 r. w Warszawie, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, w roku 2005 otrzymał tytuł doktora sztuki filmowej w dyscyplinie fotografia, a w 2010 doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych. Kierownik i prodziekan Katedry Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowca m.in. Warszawskiej Szkoły Filmowej, łódzkiej filmówki i Polsko – Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie.

Swoje fotografie publikował w Pozytywie, Kontekstach i Kwartalniku Polskiej Fotografii OKO, prace komercyjne i reklamowe m.in. w Rzeczpospolitej, Teatrze, Didaskaliach. Projekty reklamowe realizuje też w ramach własnego studia fotograficznego; jest autorem licznych publikacji, współpracuje z pismami ilustrowanymi i wydawnictwami książkowymi. Miejsce jego twórczej działalności to również rodzinna Galeria Jarnuszkiewiczów w Warszawie.

Artysta ma za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu kolekcjach prywatnych oraz muzeach – polskich i zagranicznych (m.in. w stołecznym Muzeum Narodowym.

Od kilku lat Prot Jarnuszkiewicz współpracuje jako reżyser światła podczas realizacji spektakli teatralnych (m.in. Teatr Polski, Rozmaitości, Wielki i Narodowy w Warszawie, Nowy w Poznaniu, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content