Kontakt

PTASZARNIA – półkolonie artystyczne dla dzieci

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w dniach 18-29.07.2022 roku będzie realizował półkolonie adresowany do dzieci w wieku 9-11 lat. W trakcie artystycznych poszukiwań zainspirowanych funkcjonowaniem ptaków w przyrodzie i kulturze uczestnicy wejdą w role aktorów, muzyków, scenografów i dziennikarzy. Wspólnie z dziećmi poszukamy odpowiedzi na pytania: „Do jakiego ptaka jestem podobny?”, „Co mnie uskrzydla?”, „O czym rozmawiają ptaki?” oraz „Co łączy ludzi z ptakami?” Rezultatem kreatywnych podróży będzie program telewizyjny, słuchowisko oraz instalacja artystyczna, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej oraz w Internecie. Zajęcia prowadzą aktorzy oraz współpracujący z Teatrem artyści, animatorzy kultury i pedagodzy.

W programie: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne,  warsztaty telewizyjne, plastyczne, aktorskie, muzyczne oraz ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność  pracy w grupie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Uczestnicy będą pracować przez dwa tygodnie po 5 godzin dziennie (godz. 9.00-14.00) w Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26). Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice lub opiekunowie muszą zadeklarować obecność dziecka w trakcie trwania całego turnusu, czyli w dniach 18-29.07.2022 (11 dni zajęć, 18-23.07.2022 oraz 25-29.07.2022).

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH?

Warunkiem zakwalifikowania do udziału jest obecność na warsztatach rekrutacyjnych oraz prawidłowe wypełnienie karty zgłoszenia (którą uczestnicy otrzymają na spotkaniu  rekrutacyjnym).  Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty rekrutacyjne odbędą się 21.06.2022 (wtorek), godz. 18:00-19:30 na scenie kameralnej Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”, przy ul. 3 Maja 25.

 Na warsztaty rekrutacyjne obowiązują zapisy poprzez formularz online dostępny na stronie: https://docs.google.com/forms/d/1reL4780mckBIVw6I3BM_AFsyDjZ1UiOs6LG9Ge0-Obc/edit

Uwaga – warsztaty rekrutacyjne mają na celu przybliżenie specyfiki zajęć – to nie casting. Przyjmujemy wszystkich zainteresowanych sztuką – bez względu na umiejętności artystyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność podczas całego cyklu warsztatów (11 dni zajęć, 18-23.07.2022 oraz 25-29.07.2022).

 

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ!

DODATKOWE INFORMACJE:

Z DZIEĆMI BĘDĄ PRACOWAĆ:

BEATA ZAWIŚLAK: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach, współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie. Prowadziła zajęcia teatralne w domach kultury, warsztaty teatralne, jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach. Współtwórczyni Małej Akademii Teatralnej – cyklu spektakli edukacyjnych skierowanych do najmłodszego widza. Współpracuje ze Stowarzyszeniem “Uskrzydlamy”, w którym prowadzi warsztaty teatralne z  młodzieżą.

KRYSTYNA NOWIŃSKA: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach. W latach 2002 – 2007 aktorka Teatru Lalki i Aktora Pinokio. Wykładowca sekcji lalkarskiej Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Prowadząca liczne warsztaty, lekcje teatralne i lalkarskie w szkołach, przedszkolach, domach kultury, domach dziecka i teatrach. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej  w Białymstoku.

PAWEŁ SZYMKOWIAK: realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. Prowadził zajęcia w grupie medialno-aktorskiej podczas Lata w teatrze (2016-2018) w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz w ŚTLiA Ateneum w Katowicach.

ANNA NOWAK: instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 35 projektów edukacyjno-społecznych. Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Produkcji teatralnej (UŁ), Podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie emisji głosu (UMCS), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

SZYMON GAWLIK: Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował Edukację Artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (specjalizacja rzeźba) na Uniwersytecie Śląskim. Student Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach artystycznych (m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Łęcznej, Ostrowie Wielkopolskim, Włodzimierzu Wołyńskim). Prywatne i zawodowe interesuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką ale również poezją i filozofią. Przez wiele lat pracował w pracowniach plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. W latach 2004-2017 prowadził cykliczne warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w Muzeum Schoena w Sosnowcu w ramach Dni Ziemi oraz w latach 2012-2015 prowadził warsztaty plastyczne w Muzeum Zagłębia. Obecnie pracownik pracowni plastycznej Teatru Ateneum. Prowadzący warsztaty plastyczne podczas „Lata w teatrze 2019-2020.

IGA ECKERT:  Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w specjalności rytmika oraz prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Na co dzień związana z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara oraz Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi chóry (m.in. w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. S. Moniuszki w Katowicach). Komponuje muzykę do spektakli, krótkometrażowych filmów animowanych, etiud studenckich czy słuchowisk radiowych.

ANNA DERMONT-BRANDYS: nauczyciel dyplomowany języka polskiego, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Studiów Podyplomowych Historii, Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu). Ukończyła roczny Kurs Mistrzowski dla absolwentów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży. Uczestnik Kursu Pracownie Mistrzowskie w Małopolskim Instytucie Teatralnym w Krakowie. Reżyser i opiekun zespołu teatralnego „Nie przeszkadzaj”, który jest wielokrotnym laureatem miejskich i wojewódzkich festiwali teatralnych.

MONA TUSZ: jedna z najbardziej znanych artystek street artu w Polsce – Monę Tusz, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenie Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2019 roku otrzymała nagrodę prezydenta Katowic w dziedzinie kultury.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content