Kontakt

Ptaszarnia

Celem projektu był rozwój kreatywności dzieci  poprzez działania edukacyjne i artystyczne zainspirowane symboliką i znaczeniem ptaków w kulturze. Zadanie było okazją do pobudzenia refleksji dotyczącej relacji człowiek-natura, odpowiedzi na pytania: do jakiego ptaka jestem podobny?, co nas uskrzydla?, o czym rozmawiają ptaki? oraz co łączy ludzi z ptakami?, a także do podziwiania lokalnej przyrody, która jest wszechobecna, pomimo silnego wpływu urbanizacji. Najpierw uczestnicy warsztatów brali udział w spacerach ornitologicznych połączonych z interdyscyplinarnymi warsztatami artystycznymi, które były okazją do refleksji i obserwacji dotyczących gatunków ptaków mieszkających na terenie Lasu Murckowskiego w Katowicach. Arteterapeutyczne zajęcia teatralno-literackie były podstawą do stworzenia opowiadań oraz historii utrwalających wizerunki ptaków. 

A następnie zrealizowaliśmy półkolonie artystyczne, których głównym motywem przewodnim były ptaki oraz ich rola w kulturze, przyrodzie i przestrzeni miejskiej. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym spacerze po Uroczysku Buczyna. Pod przewodnictwem Natali Zdrzałek – edukatorki przyrodniczej, dzieci poznały zwyczaje różnych gatunków ptaków, a także zebrały materiały do ptasiej instalacji. Zainspirowane leśną wycieczką dzieci, zajmowały się następnie słuchowiskiem, instalacją artystyczną i programem telewizyjnym. Pracując nad słuchowiskiem dzieci miały okazję nie tylko poznać tajniki głosowej interpretacji tekstu ale również bawić się muzyką i kreować różnorodne odgłosy lasu. Ponadto, uczestnicy przygotowali swój autorski program telewizyjny projektując unikatowe kostiumy, dzięki którym na własnej skórze przekonali się o znaczeniu powiedzenia przystroić się w piórka. Trzecimi i zarazem ostatnimi warsztatami była konstrukcja ptasich rzeźb z artystką streetartową- Moną Tusz i Szymonem Gawlikiem – konstruktorem lalek. Podczas intensywnych dwóch tygodni dzieci nauczyły się wykonywać proste czynności związane z obsługą wiertarki, klejeniem drewnianych elementów oraz obsługą obcęgów i drutów, a przede wszystkim pobudziły swoją wyobraźnię i zaczęły w elementach chrustu dostrzegać ptasie głowy i kończyny. Wszystkim działaniom towarzyszyła atmosfera integracji, zabawy, kreatywności oraz wzajemnego szacunku, o które zadbali doświadczeni pedagodzy, animatorzy i artyści współpracujący z Teatrem Ateneum.

Rezultaty pracy dzieci oraz Mony Tusz można podziwiać na dziedzińcu Teatru Ateneum przy ul. św. Jana 10. Prezentacji słuchowiska oraz instalacji towarzyszyły warsztaty rodzinne, podczas których uczestnicy tworzyli własne ptaki z gałęzi oraz realizowali małe formy teatralne. 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content