Kontakt

Ptaszarnia

Celem projektu  jest rozwój kreatywności dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną poprzez działania edukacyjne i artystyczne zainspirowane symboliką i znaczeniem ptaków w kulturze. Zadanie jest okazją do pobudzenia refleksji dotyczącej relacji człowiek-natura, odpowiedzi na pytania: do jakiego ptaka jestem podobny?, co nas uskrzydla?, o czym rozmawiają ptaki? oraz co łączy ludzi z ptakami?, a także do podziwiania lokalnej przyrody, która jest wszechobecna, pomimo silnego wpływu urbanizacji. W czerwcu 2022 roku uczestnicy warsztatów brali udział w spacerach ornitologicznych połączonych z interdyscyplinarnymi warsztatami artystycznymi, które były okazją do refleksji i obserwacji dotyczących gatunków ptaków mieszkających na terenie Lasu Murckowskiego w Katowicach. Arteterapeutyczne zajęcia teatralno-literackie były podstawą do stworzenia opowiadań oraz historii utrwalających wizerunki ptaków. Stworzone historie zostały  wykorzystane do stworzenia z uczestnikami programu telewizyjnego, słuchowiska oraz instalacji artystycznej.

W dniach drugiej połowie lipca w budynku Pałacu Młodzieży w Katowicach zostały zrealizowane półkolonie Ptaszarnia adresowane do dzieci w wieku 9-11 lat. Ich motywem przewodnim były ptaki oraz ich rola w kulturze, przyrodzie i przestrzeni miejskiej. Pierwszego dnia, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym spacerze po Uroczysku Buczyna. Pod przewodnictwem Natali Zdrzałek – edukatorki przyrodniczej, uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje różnych gatunków ptaków, posłuchać ich śpiewu, a także zebrać materiały do ptasiej instalacji. Zainspirowane leśną wycieczką dzieci, zajmowały się następnie słuchowiskiem, instalacją artystyczną i programem telewizyjnym. Pracując nad słuchowiskiem dzieci miały okazję nie tylko poznać tajniki głosowej interpretacji tekstu ale również bawić się muzyką i kreować różnorodne odgłosy lasu. Ponadto, uczestnicy przygotowali swój autorski program telewizyjny projektując unikatowe kostiumy, dzięki którym na własnej skórze przekonali się o znaczeniu powiedzenia przystroić się w piórka. Trzecimi i zarazem ostatnimi warsztatami była konstrukcja ptasich rzeźb z artystką streetartową- Moną Tusz i Szymonem Gawlikiem – konstruktorem lalek. Podczas intensywnych dwóch tygodni dzieci nauczyły się wykonywać proste czynności związane z obsługą wiertarki, klejeniem drewnianych elementów oraz obsługą obcęgów i drutów (wraz z zachowaniem wszelkich zasad BHP), a przede wszystkim pobudziły swoją wyobraźnię i zaczęły w elementach chrustu dostrzegać ptasie głowy i kończyny. Wszystkim działaniom towarzyszyła atmosfera integracji, zabawy, kreatywności oraz wzajemnego szacunku, o które zadbali doświadczeni pedagodzy, animatorzy i artyści współpracujący z Teatrem Ateneum. Rezultaty pracy dzieci będziemy podziwiać już jesienią podczas premiery słuchowiska, programu telewizyjnego i instalacji w przestrzeni publicznej.

 

DLACZEGO PTAKI?

Po symbolikę związaną z ptactwem sięgali zarówno przedstawiciele malarstwa, jak i literatury oraz sztuki ludowej. We wszystkich kulturach oraz kontynentach jawią się one jako istoty niezwykłe, którym często przypisywana jest szczególna moc. Są symbolem szczęścia, wolności, wyobraźni, wyniosłości ducha i szybkości myśli. Skrzydła ptaka nadal są łączone z marzeniem o latającym człowieku, a ptasie przysłowia oraz powiedzenia są wiecznie żywe, m.in. mówi się o zmokłych kurach, kogucikach, czy o chowaniu głowy w piasek jak struś. Górny Śląsk jest terenem, w którym ptaki są istotnym elementem obyczajowości. Województwo słynęło (i dalej słynie) z hodowania gołębi pocztowych, które zostały rozsławione w trakcie i tuż po I wojnie światowej, w której to pełniły rolę łączników i posłańców. Nie można również zapominać o wykorzystywanych do pracy w kopalniach kanarkach, które ostrzegały górników schodzących do podziemi przed nadchodzącym zagrożeniem, a także o często spotykanych papugach, czy międzygatunkowych bastardach.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content