Kontakt

Romantyczność 2022

W ramach programu dotacyjnego Ballady i romanse zrealizowaliśmy projekt Romantyczność 2022. Zadanie miało na celu zmierzenie się z twórczością Adama Mickiewicza z punktu widzenia współczesnego, młodego widza. We współpracy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z łódzkim Teatrem Pinokio, powstał spektakl oraz towarzyszące mu działania edukacyjne.

O SPEKTAKLU

Adam Mickiewicz
Ballady i romanse

Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc Ballady i romanse miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

REŻYSERIA: Gabriel Gietzky
SCENOGRAFIA: Klaudia Laszczyk
MUZYKA: Michał Zdrzałek
CHOREOGRAFIA: Szymon Michlewicz-Sowa
MULTIMEDIA: Paweł Szymkowiak. W spektaklu wykorzystano także projekcje studentów Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: Macieja Bernasia i Mai Drząszcz-Van Reed „dziśszumimickiewiczszumidziś” oraz Natalii Godek „Świtezianka”
PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Dorota Dakszewicz
ASYSTENT REŻYSERA: Michał Skiba
PREMIERA: 16 września 2022
AKTORZY: Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba, Bartosz Socha

TRAILER SPEKTAKLU: 

 

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE PREMIERZE

Działaniami, które towarzyszyły premierze „Ballad i romansów” były  warsztaty zrealizowane w Katowicach i Łodzi, które miały na celu aktywizację młodzieży przy pomocy prostych działań teatralnych, które pobudzały ich do autorefleksji i dialogu dotyczącego obejrzanego przez nich spektaklu. W ramach wydarzeń edukacyjnych został również zorganizowany wykład online oraz Romantyczne Impro – wydarzenie otwarte adresowane do młodzieży, podczas którego uczestnicy improwizowali za pomocą ruchu, głosu i muzyki. Spotkanie poprowadzili aktorzy oraz Dominik Franusik- beatboxer.

 

WYKŁAD ONLINE:

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content