Kontakt

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół lub innych placówek do udziału w warsztatach. Zajęcia realizujemy w formie tradycyjnej i online (program ZOOM). Spotkania na żywo odbywają się na terenie Teatru lub innej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury, organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w dwóch formach: Teatr da się lubić” oraz warsztaty zainspirowane spektaklami

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego.

ORGANIZACJA

Termin: ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału:
zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 7 zł/osobę
Czas trwania: 60-90 minut, warsztaty odbywają się w siedzibie Teatru lub na terenie szkoły lub innej placówki (do której można dojechać komunikacją miejską).
Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: , tel. 505 360 244


Proponowane tematy spotkań:

 • IMPROWIZACJA
  Podczas zajęć będziemy trenować własną kreatywność, umiejętność szybkiego reagowania na zmiany sytuacji, otwartość wobec innych oraz poznawać teatr, który bazuje na pomysłach uczestników. Spotkanie ma formę interaktywnej gry, w której „tu i teraz“ doświadczamy teatru w kontakcie z innymi.
   
 • MASKA
  Celem warsztatu jest doświadczanie, na czym polega znaczenie maski – nie tylko w kontekście sztuki, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Wykreujemy własne, proste maski, nad którymi praca pozwoli nam lepiej poznać siebie oraz inne osoby.
 • STUDIUM JEDNEGO WIERSZA
  Podczas gier i zabaw aktorskich doświadczymy, jak ogromną moc ma słowo w teatrze i że za pomocą jednego zdania możemy wyrazić bardzo dużo. Podczas spotkania będziemy aktorsko interpretować tylko jeden utwór i odsłaniać jego różne teatralne interpretacje.
 • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU
  Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego bohatera, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
 •  JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW
  Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Uczestnicy poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
 • WARSZTATY LALKARSKIE
  Podczas spotkania uczestnicy wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę.
 • TEATR RUCHU
  Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem ćwiczeń teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem, szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch oraz doświadczać czym jest komunikat pozawerbalny.
 • DŹWIĘKOWISKO
  Gry i zabawy muzyczno-ruchowe, podczas których doświadczamy, w jaki sposób za pomocą muzyki można kreować świat sceniczny. Podczas spotkania będziemy improwizować do różnego rodzaju muzyki oraz spróbujemy stworzyć własną mini ścieżkę dźwiękową.
 • WARSZTATY SKROJONE NA MIARĘ
  Na czym polega praca kostiumografa w teatrze? Z czego można wykonać kostium i czym różni się od „zwyczajnego ubrania”? Podczas warsztatów spróbujemy wykreować wizerunek postaci używając do tego nietypowych materiałów.
 • KOLORY W TEATRZE
  Punktem wyjścia artystycznych poszukiwań będą kolory – nasze skojarzenia z nimi związane oraz to, jaką rolę pełnią w teatrze. Podczas zajęć będziemy poszukiwać emocji i skojarzeń związanych z kolorami a następnie przekładać je na proste zadania aktorskie i ruchowe oraz eksperymentować z tym, jak wpływa na nas konkretna barwa. 
 • TEATRALNY ZWIERZYNIEC
  Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Co łączy ludzi ze zwierzętami? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność uczestników i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia.  Podczas działań teatralnych będziemy inspirować się skojarzeniami oraz frazeologizmami związanymi ze światem zwierząt.

_____________________________________________________________________________________________

WARSZTATY ZAINSPIROWANE SPEKTAKLEM

Warsztaty pozwalają widzowi wypowiedzieć się twórczo na temat spektaklu z repertuaru Teatru.  Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką spektaklu oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej. Spotkanie ma formę warsztatu twórczego z wykorzystaniem różnych dyscyplin – działań teatralnych, plastycznych i muzycznych. Program każdego warsztatu jest opracowany w zależności od specyfiki spektaklu (poruszanego problemu oraz formy widowiska), a także wieku i możliwości uczestników. Oferta dla grup zorganizowanych ze szkół oraz innych placówek.

Warsztaty prowadzimy do każdego ze spektakli z repertuaru Teatru. Szczegółowy program jest indywidualnie ustalany z opiekunem grupy. 

ORGANIZACJA
UWAGA: warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla osób, które widziały przedstawienie.
Termin: ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału:
zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 7 zł/osobę
Czas trwania:
60-90 minut, warsztaty odbywają się w siedzibie Teatru lub na terenie szkoły lub innej placówki (do której można dojechać komunikacją miejską).

Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: , tel. 32 602 92 72

 

PROWADZENIE WARSZTATÓW: 
Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka, meneger kultury. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 40 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. „Lato w teatrze” w Tomaszowie Maz.,Będzinie i Katowicach, „Superbohaterowie”, „Twarze i Maski”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka), podyplomowego kursu „Arteterapia” realizowanego przez Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi, a także „Zarządzania kulturą” (UJ). 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content