Kontakt

Warsztaty dla przedszkoli

Zapraszamy grupy zorganizowane z przedszkoli do udziału w warsztatach. Zajęcia realizujemy w formie tradycyjnej lub online (program ZOOM). Spotkania na żywo odbywają się na terenie Teatru lub innej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury, organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w dwóch formach: jako warsztaty zainspirowane słuchowiskiem pt. „Oskar i rzeczy” oraz cykl „Teatr da się lubić”. 

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru poprzez twórcze gry i zabawy. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego. Oferta dla grup zorganizowanych z przedszkoli adresowana do dzieci od 4 roku życia. 

ORGANIZACJA

Termin: ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału:
zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 7 zł/osobę
Czas trwania:
około 45-60 minut

Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: , tel. 32 602 92 72


Proponowane tematy spotkań:

  • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU
    Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
  • JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW
    Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
  • WARSZTATY LALKARSKIE
    Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę.
  • W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE
    Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem oraz szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
  • KOLORY W TEATRZE
    Punktem wyjścia artystycznych poszukiwań będą kolory – nasze skojarzenia z nimi związane oraz to, jaką rolę pełnią w teatrze. Podczas zajęć będziemy poszukiwać emocji i skojarzeń związanych z kolorami a następnie przekładać je na proste zadania aktorskie i ruchowe oraz eksperymentować z tym, jak wpływa na nas konkretna barwa. 
  • TEATRALNY ZWIERZYNIEC
    Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność najmłodszych i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Zajęcia będą skupione na pobudzaniu wyobraźni uczestników – będziemy poszukiwać nietypowych środków wyrazu aktorskiego i dźwiękowego do oddania specyfiki konkretnych zwierząt._____________________________________________________________________________________________________WARSZTATY ZAINSPIROWANE SŁUCHOWISKIEM OSKAR I RZECZY
    Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w kreatywnych warsztatach zainspirowanych wybranymi odcinkami słuchowiska pt. Oskar i rzeczy. W trakcie spotkań będziemy poznawać fragmenty słuchowiska i odkrywać tajemnice otaczających nas przedmiotów. Co się dzieje ze sprzętami codziennego użytku, kiedy tracimy je z zasięgu wzroku? Jakie są losy okularów, szalika czy potłuczonego talerza? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas interdyscyplinarnych zajęć łączących sztukę aktorską, zabawy plastyczne i tworzenie opowieści. W czasie warsztatów będziemy ożywiać przedmioty i opowiadać ich historie używając teatralnych środków wyrazu.

    ORGANIZACJA:
    Spotkania zrealizujemy w formie online za pomocą programu ZOOM lub w formie tradycyjnej (w momencie, gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli).

    Termin:  ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
    Koszt udziału: zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 7 zł/osobę
    Czas trwania: około 45-60 minut.
    Liczba uczestników: 10-25 osób.
    Zapisy: Anna Nowak, tel. 505 360 244, TEMATYKA SPOTKAŃ:

    • MAGICZNY TELEFON (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 1)
      Podczas spotkania będziemy telefonować do otaczających nas przedmiotów i prowadzić z nimi ożywione dyskusje. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych, plastycznych i umiejętności improwizacji.
    • WYPRAWA W GŁĄB MIESZKANIA (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 2)
      Uczestnicy ożywią własne krzesła i zabiorą je w zwyczajną-niezwyczajną podróż po najbliższej okolicy. Relacje z tej niezwykłej wyprawy staną się pretekstem do tworzenia opowieści z podróży.
    • RAZEM-OSOBNO (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 6)
      Ożywimy przedmioty i stworzymy mini sceny obrazujące ich relacje. Uczestnicy zadecydują o wyborze bohaterów, wymyślą ich losy i zastanowią się, w jaki sposób uzewnętrzniają swoje uczucia. Spotkanie będzie również okazją do refleksji na temat znaczenia relacji w życiu dzieci.
    • STARE-NOWE (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 9)
      Podczas zajęć zastanowimy się, co zrobić ze starymi, niepotrzebnymi rzeczami i spróbujemy dać im drugie życie. Zainscenizujemy monologi przedmiotów, poszukamy im nowego zastosowania i podejmiemy się próby odczytywania ich myśli. Zachęcimy dzieci do podjęcia  refleksji na temat recyklingu i tego, w jaki sposób ograniczyć zużycie odpadów.

    PROWADZENIE WARSZTATÓW:
    Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 40 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. „Lato w teatrze” w Tomaszowie Maz.,Będzinie i Katowicach, „Superbohaterowie”, „Twarze i Maski”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka) oraz „Zarządzania kulturą” (UJ).

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content