Kontakt

Warsztaty dla przedszkoli

Zapraszamy grupy zorganizowane z przedszkoli do udziału w warsztatach. Zajęcia realizujemy w formie online (program ZOOM) lub w tradycyjny sposób (w momencie, gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli).  Spotkania na żywo odbywają się na terenie Teatru lub innej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury, organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w dwóch formach: jako warsztaty zainspirowane słuchowiskiem pt. „Oskar i rzeczy” oraz Teatr da się lubić. 

 

WARSZTATY ZAINSPIROWANE SŁUCHOWISKIEM OSKAR I RZECZY

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w kreatywnych warsztatach zainspirowanych wybranymi odcinkami słuchowiska pt. Oskar i rzeczy. W trakcie spotkań będziemy poznawać fragmenty słuchowiska i odkrywać tajemnice otaczających nas przedmiotów. Co się dzieje ze sprzętami codziennego użytku, kiedy tracimy je z zasięgu wzroku? Jakie są losy okularów, szalika czy potłuczonego talerza? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas interdyscyplinarnych zajęć łączących sztukę aktorską, zabawy plastyczne i tworzenie opowieści. W czasie warsztatów będziemy ożywiać przedmioty i opowiadać ich historie używając teatralnych środków wyrazu.

ORGANIZACJA:
Spotkania zrealizujemy w formie online za pomocą programu ZOOM lub w formie tradycyjnej (w momencie, gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli).
Termin:  ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału: zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 5 zł/osobę
Czas trwania: około 45-60 minut.
Liczba uczestników: 10-25 osób.
Zapisy: Anna Nowak, tel. 505 360 244, 

TEMATYKA SPOTKAŃ:

 • MAGICZNY TELEFON (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 1)
  Podczas spotkania będziemy telefonować do otaczających nas przedmiotów i prowadzić z nimi ożywione dyskusje. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych, plastycznych i umiejętności improwizacji.
 • WYPRAWA W GŁĄB MIESZKANIA (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 2)
  Uczestnicy ożywią własne krzesła i zabiorą je w zwyczajną-niezwyczajną podróż po najbliższej okolicy. Relacje z tej niezwykłej wyprawy staną się pretekstem do tworzenia opowieści z podróży.
 • RAZEM-OSOBNO (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 6)
  Ożywimy przedmioty i stworzymy mini sceny obrazujące ich relacje. Uczestnicy zadecydują o wyborze bohaterów, wymyślą ich losy i zastanowią się, w jaki sposób uzewnętrzniają swoje uczucia. Spotkanie będzie również okazją do refleksji na temat znaczenia relacji w życiu dzieci.
 • STARE-NOWE (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 9)
  Podczas zajęć zastanowimy się, co zrobić ze starymi, niepotrzebnymi rzeczami i spróbujemy dać im drugie życie. Zainscenizujemy monologi przedmiotów, poszukamy im nowego zastosowania i podejmiemy się próby odczytywania ich myśli. Zachęcimy dzieci do podjęcia  refleksji na temat recyklingu i tego, w jaki sposób ograniczyć zużycie odpadów.

  ________________________________________________________________________________________

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru poprzez twórcze gry i zabawy. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego. Oferta dla grup zorganizowanych z przedszkoli adresowana do dzieci od 5 lat.

ORGANIZACJA

Termin: ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału:
zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 5 zł/osobę
Czas trwania:
około 45-60 minut

Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: , tel. 32 602 92 72


Proponowane tematy spotkań:

 • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU
  Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
 • JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW
  Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
 • WARSZTATY LALKARSKIE
  Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę.
 • W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE
  Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem oraz szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
 • KOLORY W TEATRZE
  Punktem wyjścia artystycznych poszukiwań będą kolory – nasze skojarzenia z nimi związane oraz to, jaką rolę pełnią w teatrze. Podczas zajęć będziemy poszukiwać emocji i skojarzeń związanych z kolorami a następnie przekładać je na proste zadania aktorskie i ruchowe oraz eksperymentować z tym, jak wpływa na nas konkretna barwa. 
 • TEATRALNY ZWIERZYNIEC
  Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność najmłodszych i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Zajęcia będą skupione na pobudzaniu wyobraźni uczestników – będziemy poszukiwać nietypowych środków wyrazu aktorskiego i dźwiękowego do oddania specyfiki konkretnych zwierząt.

  PROWADZENIE WARSZTATÓW:
  Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 35 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. „Lato w teatrze” w Tomaszowie Maz.,Będzinie i Katowicach, „Superbohaterowie”, „Twarze i Maski”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka).

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content