Kontakt

Warsztaty dla przedszkoli

Zapraszamy grupy zorganizowane z przedszkoli do udziału w warsztatach. Zajęcia realizujemy w formie tradycyjnej  na terenie Teatru lub innej placówki (np. przedszkola). Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury i organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w dwóch formach: „Teatr da się lubić” lub „Teatr na lekcji wychowawczej”.

ORGANIZACJA

Termin: ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału:
 10 zł/osobę
Czas trwania:
około 45-70 minut (w zależności od wieku dzieci)

Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: tel. 32 602 92 72
, tel. 505 360 244
, tel. 665 848 442

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru poprzez twórcze gry i zabawy. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego. Oferta dla grup zorganizowanych z przedszkoli adresowana do dzieci od 4 roku życia. 

 Proponowane tematy spotkań:

  • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU (wiek: 4+)
    Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
  • JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW (wiek: 4+)
    Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
  • W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE (wiek: 4+)
    Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem oraz szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
  • WARSZTATY LALKARSKIE (wiek: 5+)
    Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę.
  • KOLORY W TEATRZE (wiek: 5+)
    Punktem wyjścia artystycznych poszukiwań będą kolory – nasze skojarzenia z nimi związane oraz to, jaką rolę pełnią w teatrze. Podczas zajęć będziemy poszukiwać emocji i skojarzeń związanych z kolorami a następnie przekładać je na proste zadania aktorskie i ruchowe oraz eksperymentować z tym, jak wpływa na nas konkretna barwa.
  • TEATRALNY ZWIERZYNIEC (wiek: 5+)
    Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność najmłodszych i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Zajęcia będą skupione na pobudzaniu wyobraźni uczestników – będziemy poszukiwać nietypowych środków wyrazu aktorskiego i dźwiękowego do oddania specyfiki konkretnych zwierząt.
    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    CYKL: TEATR NA LEKCJI WYCHOWAWCZEJ 

    Cykl warsztatów, który ma na celu wykorzystanie narzędzi pedagogiki teatru do wspierania rozwoju osobistego i kompetencji społecznych dzieci.  Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i ukierunkowane na współpracę uczestników, dlatego mogą wpisać się w program zajęć wychowawczych i działań integracyjnych. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.

     Proponowane tematy spotkań:

    POZNAJMY SIĘ! (wiek: 4+)
    Zajęcia sprzyjające integracji grupy, które realizowane są poprzez proste działania teatralno-ruchowe. Ideą spotkania będzie sprowokowanie uczestników do współpracy i przełamywanie oporów w kontakcie z innymi osobami.

    TAJNI AGENCI (wiek: 5+)
    Sztuka teatru to nie tylko twórcza wena, ale również działania wymagające uważności i współpracy. Podczas gier i zabaw teatralnych będziemy rozwijać umiejętność koncentracji, uważności i szybkiego reagowania na to, co się dookoła dzieje. Uczestnicy będą realizować w grupach proste działania aktorskie, podczas których niczym agenci specjalni, będą musieli wykazać się sprytem, reagować na zmieniające się sytuacje, szybko podejmować decyzje i przede wszystkim „być tu i teraz”.

    ARCHIPELAG (wiek: 5+)
    Warsztaty o charakterze interdyscyplinarnym łączące działania ruchowe, plastyczne i elementy teatru cieni. Podczas spotkania uczestnicy będą kreować własne wyspy, a następnie tworzyć państwa (archipelagi): ustalać zwyczaje, prawa, kreować krajobraz i tradycje. Spotkanie będzie okazją do wyrażenia własnej indywidualności, a także okazją do szukania tego co wspólne.
    Uwaga: ze względu na wymagania techniczne, zajęcia realizujemy wyłącznie w budynku teatru.

    SUPERMOCE (wiek: 5+)
    Kim byś był, gdybyś zamienił się w superbohatera? Co byś zmienił w swojej okolicy? Komu byś pomógł? Jakie są twoje ukryte moce? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poprzez ruch, tworzenie opowieści i proste działania plastyczne.

    LALKI MOTANKI (wiek: 5+)
    Motanki to małe szmaciane lalki, które dawnej pełniły rolę talizmanu. Miały ochronić dom od nieszczęść, sprzyjały obfitym zbiorom lub po prostu były przeznaczone do zabawy. Swoją nazwę zawdzięczają technice wykonania – mota się je nićmi i włóczkami, okręca materiałem korpus jednocześnie nie używając ostrych narzędzi takich jak nożyczki czy igła. Przeznaczone do zabawy mogły mieć przeróżne kształty. Na zajęciach spróbujemy stworzyć swoją własną lalkę w kształcie jaskółki. Praca z różnymi materiałami pomaga w rozwoju motoryki małej. Będziemy drzeć materiały, owijać go, związywać sznureczkami. Potem sprawdzimy, czy uda nam się ożywić nasze lalki i stworzymy krótkie scenki z motankami w roli głównej. Jednak przede wszystkim, będziemy się dobrze bawić!

    PROWADZENIE WARSZTATÓW:
    Anna Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 40 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. „Lato w teatrze” w Tomaszowie Maz.,Będzinie i Katowicach, „Superbohaterowie”, „Twarze i Maski”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka) oraz „Zarządzania kulturą” (UJ).

    Karolina Kowal – pedagożka teatru, absolwentka kierunku animacja kultury na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Absolwentka Studium Teatralnego UMCS/CSK. W latach 2020 – 2023 pełniła funkcję specjalisty ds. edukacji w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie przede wszystkim zajmowała się organizacją, przygotowywaniem oraz przeprowadzaniem warsztatów teatralnych. Współtworzyła projekty edukacyjne „Sieć Emocji” (2021 r.), „Historia Teatru w Praktyce” (2021 r.), „Odrobina Czułości” (2022 r.) oraz „Inkubator Teatralny” (2022 r.). Prowadziła również grupę teatralną dla dzieci w wieku 7-11 lat. W ramach działalności Sceny Reduta przeprowadziła kilkanaście warsztatów teatralnych dla młodzieży w różnych częściach województwa lubelskiego.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content