Warsztaty dla szkół podstawowych

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół lub innych placówek do udziału w warsztatach. Zajęcia odbywają się na terenie Teatru lub innej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury, organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w dwóch formach: jako „Warsztaty zainspirowane spektaklami”, a także w ramach cyklu „Teatr da się lubić”.

WARSZTATY ZAINSPIROWANE SPEKTAKLEM

Warsztaty pozwalają małemu widzowi wypowiedzieć się twórczo na temat spektaklu z repertuaru Teatru.   Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką przedstawienia oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej. Spotkanie ma formę twórczej zabawy z wykorzystaniem różnych dyscyplin – zabaw teatralnych, prostych działań plastycznych i twórczych. Program każdego warsztatu jest opracowany w zależności od specyfiki spektaklu (poruszanego problemu oraz formy widowiska), a także wieku i możliwości uczestników. Oferta dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych.

Prowadzenie: Anna Nowak – specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”, instruktor teatralny i animator kultury.

ORGANIZACJA
UWAGA: warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla osób, które widziały przedstawienie.
Koszt udziału: 5 zł/osobę
Czas trwania: 45-60 minut, warsztaty odbywają się w siedzibie Teatru lub na terenie szkoły (do której można dojechać komunikacją miejską).
Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: edukacja@ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72

TEMATY WARSZTATÓW:

 • MÓJ PIASKOWY WILK (warsztaty do spektaklu „Piaskowy Wilk”)
  Podczas warsztatów każdy wymyśli swojego własnego przyjaciela (odpowiednika „Piaskowego Wilka”), który pozwoli mu zrozumieć własne emocje oraz będzie podpowiadał, jak rozwiązać różne problemy dnia codziennego.
 • HEJ PRZYGODO! (warsztaty do spektaklu „Babcia na jabłoni”)
  Podczas spotkania wykreujemy własną, szaloną przygodę z wymyśloną Babcią, a pomoże nam w tym nasza wyobraźnia, która nie zna granic.
 • GDYBYM SPOTKAŁ MAŁEGO KSIĘCIA...(warsztaty do spektaklu „Narysuj mi baranka”)
  Na zajęciach spróbujemy wyobrazić sobie, że Mały Książę pojawił się w naszej najbliższej okolicy i może towarzyszyć dzieciom w ich codziennych zadaniach. Dokąd by poszedł? Z kim mógłby się zaprzyjaźnić? Co by mu najbardziej przeszkadzało? W formie mini – inscenizacji spróbujemy odegrać improwizowane sceny i poszukać uniwersalnych treści w historii Małego Księcia.
 • WYMARZONA KRAINA (warsztaty do spektaklu „Krawiec Niteczka”)
  Jakie cechy ma miejsce, w którym jesteśmy szczęśliwi? Gdzie ono się znajduje i jak do niego dotrzeć? Przyglądając się podróży Krawca Niteczki, spróbujemy wymyślić własną wymarzoną krainę oraz opracujemy, jak ją znaleźć.
 • CARPE DIEM! (warsztat do spektaklu „Tylko jeden dzień”)
  Inspirując się losami głównej bohaterki spróbujemy niemalże dosłownie „schwytać dzień” i w wyimaginowanym słoiku umieścić wszystko, co dla nas ważne. Będziemy eksperymentować z ruchem, obrazem i dźwiękiem po to, by poszukać tego, czego możemy nauczyć się od bohaterów spektaklu.
 • SZTUKA WYPLATANIA WIĘZI (warsztaty do spektaklu „O królewnie Wełence”)
  Podczas spotkania będziemy podejmować temat miłości – z perspektywy dziecka i jego najbliższego otoczenia. Co to znaczy budować więzi? W działaniach twórczych będziemy szukać podobieństw pomiędzy odległymi dziedzinami (dziewiarstwo-miłość, farmacja-problemy) po to by wymyślić własne recepty na budowanie więzi. Co ma wspólnego szalik, czapka czy wełniane skarpety z wielką miłością? Gdzie jest magiczna apteka z lekarstwami na wszystkie problemy? Na te i inne pytania odpowiedzą dzieci.
 • TAJEMNICE PRZEDMIOTÓW (warsztaty do spektaklu „Animacje”)
  Co się dzieje z przedmiotami, kiedy tracimy je z zasięgu wzroku? Jaka jest historia okularów, szalika czy potłuczonego talerza? Zwykliśmy wszystko wiedzieć o przedmiotach, zapominając zupełnie, że to one mogą być bohaterem niejednej sceny teatralnej. Podczas warsztatów będziemy ożywiać przedmioty i opowiadać ich historie używając teatralnych środków wyrazu.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru poprzez twórcze gry i zabawy. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego.
Prowadzenie: Anna Nowak – specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”, instruktor teatralny i animator kultury.

ORGANIZACJA
Koszt udziału: 5 zł/osobę
Czas trwania: 60-75 minut, warsztaty odbywają się w siedzibie Teatru lub na terenie szkoły (do której można dojechać komunikacją miejską).
Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy: edukacja@ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72


Proponowane tematy spotkań:

 • TURLI TURLA!
  Podczas gier i zabaw aktorskich doświadczymy, jak ogromną moc ma słowo w teatrze i że za pomocą jednego zdania czy prostej rymowanki możemy wyrazić bardzo dużo. A jeżeli poniesie nas wyobraźnia – zaczniemy nawet mówić językiem, którego nie ma…
 • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU
  Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
 • JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW
  Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Podczas spotkania dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
 • WARSZTATY LALKARSKIE
  Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę. Uwaga: warsztat realizujemy wyłącznie w budynku Teatru.
 • W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE
  Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem, szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch oraz doświadczać czym jest komunikat pozawerbalny. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
 • JASNO-CIEMNO
  Podczas zajęć będziemy doświadczać na własnej skórze, jaką rolę odrywa światło w teatrze. Jakie są źródła światła? Co możemy odkryć w ciemności? Jak wygląda ta sama scena w innym kolorze? Podczas spotkania poznamy wybrane elementy teatru cieni lub czarnego teatru. Uwaga: warsztat realizujemy wyłącznie w budynku Teatru dla grup do 20 osób powyżej 8 roku życia.
 • DźWIĘKOWISKO
  Gry i zabawy muzyczno-ruchowe, podczas których doświadczamy, w jaki sposób za pomocą muzyki można kreować świat sceniczny. Podczas spotkania będziemy improwizować do różnego rodzaju muzyki oraz spróbujemy stworzyć własną mini ścieżkę dźwiękową.
 • WARSZTATY SKROJONE NA MIARĘ
  Na czym polega praca kostiumografa w teatrze? Z czego można wykonać kostium i czym różni się od „zwyczajnego ubrania”? Podczas warsztatów spróbujemy wykreować wizerunek postaci używając do tego nietypowych materiałów. Zajęcia wzbogaci prezentacja teatralnych dodatków z magazynu kostiumów. Uwaga: warsztat realizujemy wyłącznie w budynku Teatru.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 

FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube