Kontakt

Warsztaty dla szkół podstawowych

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół lub innych placówek do udziału w warsztatach. Zajęcia realizujemy w tradycyjnej formie na terenie Teatru lub innej placówki. Jesteśmy otwarci na współpracę ze świetlicami,  domami kultury i organizacjami pozarządowymi.  Zajęcia realizujemy w trzech formach:  „Teatr da się lubić”, „Teatr na lekcji wychowawczej” oraz warsztaty do spektakli.

ORGANIZACJA
Koszt udziału:  10 zł/osobę
Czas trwania: 60-90 minut, spotkania odbywają się w siedzibie Teatru lub na terenie szkoły (do której można dojechać komunikacją miejską).
Liczba uczestników: 10-30 osób
Dodatkowe informacje oraz zapisy:
, tel. 505 360 244
– , tel. 665 848 442

CYKL: TEATR DA SIĘ LUBIĆ!

Cykl warsztatów, który ma na celu przybliżanie swoistego języka teatru poprzez twórcze gry i zabawy. Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i nastawione na praktyczne aspekty warsztatu teatralnego. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.

TEMATYKA SPOTKAŃ:

 • TURLI TURLA! 
  Podczas gier i zabaw aktorskich doświadczymy, jak ogromną moc ma słowo w teatrze i że za pomocą jednego zdania czy prostej rymowanki możemy wyrazić bardzo dużo. A jeżeli poniesie nas wyobraźnia – zaczniemy nawet mówić językiem, którego nie ma…
 • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU
  Warsztaty przybliżają tajniki animacji przedmiotu i pozwalają uczestnikom puścić wodze wyobraźni. Podczas spotkania stworzymy własnego „stwora-niestwora”, którego historię opowiemy używając teatralnych środków wyrazu.
 • JEDEN PRZEDMIOT – TYSIĄC POMYSŁÓW
  Podczas zabawy doświadczymy, że do stworzenia teatru wystarczy to, co jest pod ręką: krzesło, kij czy piłka. Podczas spotkania dzieci poznają nowoczesne rozumienie rekwizytu w teatrze, a także elementy warsztatu aktorskiego.
 • WARSZTATY LALKARSKIE
  Podczas spotkania dzieci wykonają lalki z nietypowych przedmiotów i w grupach stworzą krótką, improwizowaną scenę. 
 • W WIERZGAJĄCYM CIELE ŻYCIA WIELE
  Zajęcia z zakresu teatru ruchu, które realizujemy z wykorzystaniem gier i zabaw teatralnych. Będziemy eksperymentować z gestem, szukać różnych sposobów wyrażenia uczuć poprzez ruch oraz doświadczać czym jest komunikat pozawerbalny. Spotkanie ma charakter swobodnej zabawy i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych.
 • KOLORY W TEATRZE
  Punktem wyjścia artystycznych poszukiwań będą kolory – nasze skojarzenia z nimi związane oraz to, jaką rolę pełnią w teatrze. Podczas zajęć będziemy poszukiwać emocji i skojarzeń związanych z kolorami a następnie przekładać je na proste zadania aktorskie i ruchowe oraz eksperymentować z tym, jak wpływa na nas konkretna barwa. 
 • TEATRALNY ZWIERZYNIEC
  Zastanawialiście się kiedyś, jak zagrać muchę, słonia czy żyrafę? Jakie odgłosy wydają krokodyle lub jeże? Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas licznych zabaw aktorskich i muzycznych, które pobudzą kreatywność najmłodszych i pokażą im, że na teatralnej scenie możemy zainscenizować wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Zajęcia będą skupione na pobudzaniu wyobraźni uczestników – będziemy poszukiwać nietypowych środków wyrazu aktorskiego i dźwiękowego do oddania specyfiki konkretnych zwierząt. 
 • DźWIĘKOWISKO
  Gry i zabawy muzyczno-ruchowe, podczas których doświadczamy, w jaki sposób za pomocą muzyki można kreować świat sceniczny. Podczas spotkania będziemy improwizować do różnego rodzaju muzyki oraz spróbujemy stworzyć własną mini ścieżkę dźwiękową.
 • STORYTELLING/OPOWIADANIE HISTORII
  Warsztaty opierające się na budowaniu i tworzeniu historii. Jak zaciekawić swoją opowieścią słuchaczy? Z czego powinna składać się interesująca anegdota? Czym w ogóle jest storytelling? W czasie warsztatów skupimy się na tworzeniu wciągających opowieści. Poznamy sposoby na kreowanie bohaterów, otoczenia i wydarzeń, tak aby były jak najbardziej ujmujące. Pobudzimy waszą kreatywność oraz odkryjemy nowe oblicza wyobraźni. Użyjemy też teatralnych środków do zobrazowania waszego punktu widzenia.
 • SCENOGRAFIA-NIC
  Stwórzmy wspólnie scenografię z przedmiotów, które na pierwszy rzut oka są nam niepotrzebne albo uważane za śmieci. Nauczmy się być eko! Nie kupujmy miliona nowych materiałów, skoro możemy użyć ponownie czegoś co straciło swój dawny blask. Stwórzmy coś, z niczego! Niech stare prześcieradło przemieni się w kurtynę, a z wypisanych długopisów stwórzmy wyjątkową rzeźbę! Uwaga: na zajęcia prosimy przynieść przedmioty codziennego użytku, które są niepotrzebne i będzie można je wykorzystać w czasie warsztatów (np. niedziałające słuchawki, połamane kredki, dziurawe prześcieradło itp).
  ______________________________________________________________________________________

WARSZTATY ZAINSPIROWANE SPEKTAKLEM

Warsztaty pozwalają małemu widzowi wypowiedzieć się twórczo na temat spektaklu z repertuaru Teatru.  Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką przedstawienia oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej. Spotkanie ma formę twórczej zabawy z wykorzystaniem różnych dyscyplin – zabaw teatralnych, prostych działań plastycznych i twórczych. Program każdego warsztatu jest opracowany w zależności od specyfiki spektaklu (poruszanego problemu oraz formy widowiska), a także wieku i możliwości uczestników. Oferta dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych.

Warsztaty prowadzimy do każdego ze spektakli z repertuaru Teatru. Szczegółowy program jest indywidualnie ustalany z opiekunem grupy. 

________________________________________________________________________________________________________

CYKL: TEATR NA LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

 Cykl warsztatów, który ma na celu wykorzystanie narzędzi pedagogiki teatru do wspierania rozwoju osobistego i kompetencji społecznych dzieci.  Zajęcia są realizowane w formie interaktywnej i ukierunkowane na współpracę uczestników, dlatego mogą wpisać się w program zajęć wychowawczych i działań integracyjnych. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.

 

TEMATYKA SPOTKAŃ:

TAJNI AGENCI
Sztuka teatru to nie tylko twórcza wena, ale również działania wymagające uważności i współpracy. Podczas gier i zabaw teatralnych będziemy rozwijać umiejętność koncentracji, uważności i szybkiego reagowania na to, co się dookoła dzieje. Uczestnicy będą realizować w grupach proste działania aktorskie, podczas których niczym agenci specjalni, będą musieli wykazać się sprytem, reagować na zmieniające się sytuacje, szybko podejmować decyzje i przede wszystkim „być tu i teraz”.

ARCHIPELAG
Warsztaty o charakterze interdyscyplinarnym łączące działania ruchowe, plastyczne i elementy teatru cieni. Podczas spotkania uczestnicy będą kreować własne wyspy, a następnie tworzyć państwa (archipelagi): ustalać zwyczaje, prawa, kreować krajobraz i tradycje. Spotkanie będzie okazją do wyrażenia własnej indywidualności, a także okazją do szukania tego co wspólne. Uwaga: ze względu na wymagania techniczne, zajęcia realizujemy wyłącznie w budynku teatru.

POZNAJMY SIĘ!
Zajęcia sprzyjające integracji grupy, które realizowane są poprzez proste działania teatralno-ruchowe. Ideą spotkania będzie sprowokowanie uczestników do współpracy i przełamywanie oporów w kontakcie z innymi osobami.

SUPERMOCE
Kim byś był, gdybyś zamienił się w superbohatera? Jakie są twoje ukryte moce? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poprzez ruch, tworzenie opowieści i proste działania plastyczne.

 

LALKI MOTANKI

Co to są motanki? To lalki, które pełniły funkcje ochronną dla domowników lub były symbolem dobrobytu. Nazwa pochodzi od techniki wykonania – motania nitkami i włóczkami oraz okręcenia materiałem korpusu. Według słowiańskich wierzeń były swego rodzaju  „amuletami”, które przynosiły pomyślność, chroniły przed złem, a czasem nawet spełniały życzenia. Nasi przodkowie wierzyli, że w różnych miejscach, np. na skraju leśnych polan, na skrzyżowaniach dróg lub nad jeziorami można było natknąć się na wiry, rusałki, nocne ogniki, wodniki czy utopce lub inne pozaziemskie stwory. Niektóre z tych istot nie budziły strachu, podczas gdy przed innymi trzeba było się bronić. Ochronę, dobrobyt czy pomyślność zapewniały ludziom lalki-motanki.  Podczas warsztatów wspólnie stworzymy lalki o funkcji ochronnej. W czasie zimy powinny uchronić nas przed chorobami i przeziębieniami. Dowiemy się też, dlaczego nie posiadają twarzy oraz dlaczego nie można do ich tworzenia używać ostrych narzędzi. Sprawdzimy, czy da się je zaanimować i stworzyć krótką etiudę teatralną z motankami w roli głównej.

 


PROWADZENIE WARSZTATÓW:

Anna Jadwiga Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka, meneger kultury.  Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 40 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. „Lato w teatrze” w Tomaszowie Maz., Będzinie i Katowicach, „Superbohaterowie”, „Twarze i Maski”). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka) oraz kursu „Arteterapia” realizowanego przez Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi. 

 

Karolina Kowal – pedagożka teatru, absolwentka kierunku animacja kultury na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Absolwentka Studium Teatralnego UMCS/CSK. W latach 2020 – 2023 pełniła funkcję specjalisty ds. edukacji w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie przede wszystkim zajmowała się organizacją, przygotowywaniem oraz przeprowadzaniem warsztatów teatralnych. Współtworzyła projekty edukacyjne „Sieć Emocji” (2021 r.), „Historia Teatru w Praktyce” (2021 r.), „Odrobina Czułości” (2022 r.) oraz „Inkubator Teatralny” (2022 r.). Prowadziła również grupę teatralną dla dzieci w wieku 7-11 lat. W ramach działalności Sceny Reduta przeprowadziła kilkanaście warsztatów teatralnych dla młodzieży w różnych częściach województwa lubelskiego.

 

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content