Kontakt

Święto (Lato w teatrze 2023)

15 lipca uczestnicy programu Lato w teatrze celebrowali wielkie Święto wszystkich świąt!

Przez dwa tygodnie (3-16.07.2023), ponad trzydzieścioro dzieci rozwijało swoje zainteresowania artystycznie pracując w jednej z trzech grup: aktorskiej, aktorsko-plastycznej i aktorsko-muzycznej. W programie każdej z nich znalazły się różnorodne zajęcia: twórcze warsztaty kulturowe w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, tańce, zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, a także ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie.

Podczas działań warsztatowych dzieci miały szansę poznać różne obrzędy i zwyczaje związane z kulturą tradycyjną, a następnie stworzyć własne, ważne dla nich uroczystości.  Podczas spotkań dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania: co warto celebrować?co jest ważne w świętach? oraz po co są święta?

Podsumowaniem twórczej pracy był spektakl pt. Święto, którego premiera miała miejsce 15 lipca  na scenie plenerowej Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

To właśnie pomysły dzieci były kluczowe dla stworzenia przedstawienia, które był kolażem różnych uroczystości wykreowanych przez uczestników. Na scenie zobaczyliśmy dzień mocy nadprzyrodzonych, przyjaciół, uroczystość spędzania czasu z rodziną, czy chociażby święto powrotu na ziemię zmarłych pupili. Wszystkie te pomysły narodziły się dzięki improwizacjom teatralnym, a także oryginalnym zajęciom plastycznym i muzycznym.

Nie tylko sztuka i kreatywność były ważnymi elementami tego programu. Lato w teatrze miało również na celu promowanie integracji międzykulturowej. Dzieci polskie i ukraińskie miały okazję nie tylko rozwijać swoje zdolności artystyczne, ale przede wszystkim lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.

Projekt Lato w teatrze został zorganizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum we współpracy z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Do współpracy zostały zaproszone również Stowarzyszenie Pokolenie, XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr H. Sucharskiego w Katowicach oraz Fundacja Jesteśmy dla Was.

Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie: „Wakacje: bezpiecznie, zdrowo i zabawnie” organizowanym przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Wojewodę Śląskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!

W aktualnej 16. edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 ośrodków z całej Polski – 20 organizacji pozarządowych i 16 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie w ramach niego w 2023 roku przyznano 6 ośrodkom.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

 

LATO W TEATRZE 2023 organizują: 

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Dom Kultury w Strzelnie+Stowarzyszenie „Ecce Homo”

Fundacja KONTRA/BANDA+Fundacja #wszystkierodzajeteatru

Fundacja Teatr Latarnia+Fundacja Teatr Łątek

Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej+Stowarzyszenie Rodziców TU

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”+Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu+Chełmiński Dom Kultury

 

W ramach modułu LATO W TEATRZE

Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie, Fundacja „Kocham Dębniki”, Fundacja „Pracownia Inspiracji Społecznych”, Fundacja „Teatr Układ Formalny”, Fundacja Hydro-polis, Fundacja Inexkult, Fundacja Jak Drzewiej Bywało, Fundacja Plenerownia, Fundacja Przepływy, Fundacja Strefa Dorastania, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Koło Gospodyń Wiejskich „Urzeczanki” we wsi Coniew, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Ósmego Dnia, Towarzystwo Miłośników Ponikwi.

 

 

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content