Kontakt

Szczęście. Po prostu

Celem projektu było podjęcie dialogu z młodzieżą i osobami dorosłymi na temat szczęścia oraz przychylności losu. W działaniu istotne było zwrócenie uwagi na indywidualne podejście każdego z uczestników do tych kwestii oraz na terapeutyczną rolę opowiadania historii. W ramach projektu przeprowadziliśmy konkurs literacki dla młodzieży, w którym uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami odpowiadając na jedno z pytań: Jak wyglądał(by) najszczęśliwszy dzień twojego życia? lub Co trzeba zrobić, żeby zyskać przychylność losu?. Twórczość oceniana była w kategorii piosenka, esej/felieton, opowiadanie i scena dramatyczna. Dzięki inwencji twórczej uczestnicy konkursu mogli zamanifestować swoją odrębność, światopogląd oraz indywidualny system wartości. W konkursie wzięło udział 61 osób z całego województwa śląskiego.

Poza tym przeprowadziliśmy warsztaty opowiadania historii adresowane dla dorosłych i seniorów. W zajęciach tych wzięli udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie oraz seniorzy uczestniczący w działaniach Programu Aktywności Lokalnej Bogucice (MOPS). Zebrane w ten sposób historie oraz prace nagrodzone w konkursie literackim stały się inspiracją do stworzenia gry miejskiej pn. Złap szczęście. W grze wzięło udział aż 11 drużyn – rodzin z dziećmi, które w plenerze wykonywali działania animowane przez wolontariuszy – młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.

Podczas trwających dwa tygodnie warsztatów w ramach projektu Szczęście. Po prostu młodzież miała okazję podjąć dialog na temat tego, co oznacza dla nich przychylność losu oraz jak wyobrażają sobie najszczęśliwszy dzień ich życia. Młodzież pracowała pod okiem reżyserki – Uli Kijak, aktorki – Aleksandry Zawalskiej, plastyczki – Babary Treli-Szymy oraz Marty Kleszcz – nauczycielki śpiewu. Młodzi aktorzy mieli okazję do zabawy poprzez pogłębioną analizę tekstu oraz kreatywne zadania mające na celu pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni oraz umiejętności improwizacji. Efektem był spektakl, którego premiera miała miejsce 16 lipca w Miejskim Domu Kultury  Koszutka. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem, szczególnie przez seniorów oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie, których historie stały się inspiracją do powstania inscenizacji. Dzięki opowieściom udramatyzowanym przez Katarzynę Matwiejczuk, młodzież miała okazję przyjrzeć się szczęściu zarówno od strony filozoficznej, jak i humorystycznej, niepozbawionej dystansu do siebie. Spektakl jest  dostępny także w formie online na kanale www.youtube.pl.

PRZECZYTAJ TEKSTY LAUREATÓW KONKURSU LITERACKIEGO!


LINK DO PUBLIKACJI ONLINE (wystarczy kliknąć na link lub grafikę poniżej)

publikacja – teksty laureatów konkursu literackiego

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022.

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content