Szczęście. Po prostu
Celem projektu było podjęcie dialogu z młodzieżą i osobami dorosłymi na temat szczęścia oraz przychylności losu. W działaniu istotne było zwrócenie uwagi na indywidualne podejście każdego z uczestników do tych kwestii oraz na terapeutyczną rolę opowiadania historii. W ramach projektu przeprowadziliśmy konkurs literacki dla młodzieży, w którym uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami odpowiadając na jedno z pytań: Jak wyglądał(by) najszczęśliwszy dzień twojego życia? lub Co trzeba zrobić, żeby zyskać przychylność losu?. Twórczość oceniana była w kategorii piosenka, esej/felieton, opowiadanie i scena dramatyczna. Dzięki inwencji twórczej uczestnicy konkursu mogli zamanifestować swoją odrębność, światopogląd oraz indywidualny system wartości. W konkursie wzięło udział 61 osób z całego województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie Teatru Ateneum.
Poza tym przeprowadziliśmy warsztaty opowiadania historii adresowane dla dorosłych i seniorów. W zajęciach tych wzięli udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie oraz seniorzy uczestniczący w działaniach Programu Aktywności Lokalnej Bogucice (MOPS). Zebrane w ten sposób historie oraz prace nagrodzone w konkursie literackim stały się inspiracją do stworzenia gry miejskiej pn. Złap szczęście. W grze wzięło udział aż 11 drużyn – rodzin z dziećmi, które w plenerze wykonywali działania animowane przez wolontariuszy – młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.
Ostatnim etapem projektu są warsztaty teatralne, podczas których młodzież stworzy spektakl zainspirowany wybranymi historiami seniorów i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022.