Kontakt

Sztuka ognia. Umění ohně

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na polsko-czeską wystawę emalii artystycznej „Sztuka ognia. Umění ohně” pod opieką kuratorską Elżbiety Kuraj. Wernisaż odbędzie się 19 kwietnia (piątek) o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Obrazy na blasze stalowej zaprezentuje ośmioro artystów związanych z Pracownią Emalii Artystycznej (Dílna uměleckého smaltu) DUS we Frydku-Mistku w Czechach:

Jana Hradilová

Eva Kučerová-Landsbergová

Petr Bednár

Lumír Hradil

Aleksandra Firlińska

Elżbieta Kuraj

Krzysztof Dadak

Adam Molenda

Piętnastoletni okres współpracy (2008-2023) artystów malarzy z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z pracownią DUS Frydlant n. Ostrawicą (aktualnie we Frydku-Mistku) wpisuje się w inicjatywę reaktywacji tradycji emalierskich na Podbeskidziu. Rezultaty tego ważnego twórczego doświadczenia prezentowane były na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach, m.in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Ukrainie czy na Słowacji.

Sztuka ognia. Umění ohně w Galerii Ateneum nawiązuje do projektu z 2014 roku nagrodzonego wśród Mikroprojektów Euroregionu Beskydy-Beskidy. Ekspozycja przedstawiająca artystów środowiska polskiego i czeskiego związanych z pracownią DUS, złożona z autorskich prezentacji obejmujących po kilka obrazów w technice emalii, prowadzi widza wielowątkowym tropem i sygnalizuje obszar tematycznych oraz formalnych zainteresowań twórców. Poetyka dzieł ujawnia w ich różnorodnym charakterze autorski rys, osobisty sposób wyrażania i traktowania  medium. W indywidualnym procesie twórczym czynnik emocjonalny w szczególny sposób wyraża i definiuje osobowość autora. Z jednej strony artyści kontynuują związki z tradycją, z drugiej w niekonwencjonalny sposób stosują całe spektrum pokrewnych technik malarskich, graficznych i innych eksperymentalnych działań, takich jak tworzenie kolażu czy piaskowanie. Kontekst prac prezentowanych na wystawie zasadza się na indywidualnych preferencjach artystycznych w autorskim rozumieniu i stosowaniu medium oraz szerokim spektrum wątków tematycznych.

Emalia, tradycyjna technika artystyczna, technologicznie jest szkliwem wypalanym w temperaturze ok. 800 ℃ na powierzchni blachy miedzianej lub stalowej. Formę malarską, tzw. limuzyńską, uprawiają twórcy we Francji oraz w takich krajach europejskich, jak: Holandia, Anglia, Niemcy, Czechy, Węgry, Słowacja. W Polsce technika emalii jest przywracana i adaptowana do sztuki współczesnej za sprawą nielicznej grupy artystów współpracujących z ośrodkami na Słowacji albo – tak jak malarze z Instytutu Sztuki w Cieszynie – z czeską pracownią smaltu DUS.

Na podstawie tekstu Elżbiety Kuraj

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content