Kontakt

TOMASZ DANIEC: Southwest

Zapraszamy do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę fotografii Tomasza Dańca zatytułowaną Southwest. Wernisaż odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 19.00 w ramach X Triennale Grafiki Polskiej. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice – Dzieciom.

O swoich pracach Tomasz Daniec pisze: „Southwest” jest projektem, który w wizualnej odsłonie bazuje na dokumentacji zebranej w październiku 2016 roku podczas podróży przez pustynie Kalifornii, Arizony, Nowego Meksyku i Nevady. Trasa liczyła bez mała 3800 mil. Wytyczyły ją lokalizacje istotne dla etosu popkulturowego południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, wypełniającego ten bezkresny obszar bogatą tkanką mitów i teorii spiskowych sięgających od czasów Zimnej Wojny po współczesność. Te opustoszałe miejsca są związane z setkami konspiracyjnych spekulacji, alternatywnych wyjaśnień światowych konfliktów i katastrof, będących owocem przekonania, że tajne technologie wojskowe kształtują rzeczywistość i decydują o postępie cywilizacyjnym. W bezpośrednim doświadczeniu okazuje się, że jego bieg jest tu odwrócony. Postępujące wyludnienie uruchomiło proces entropii, która ogarnia miejsca niegdyś zorganizowane przez człowieka. Wydaje się, że jedynym powodem podtrzymującym ich trwanie jest to, że pustynne obszary południowego zachodu są celem turystycznych eskapad dla setek tysięcy osób, głównie z Europy i Azji. Seria „Southwest” bazuje na zjawisku multiplikacji wizerunków tej rzeczywistości w nieprzeliczonej ilości wykonywanych przez nich kadrów. Mimo że prace cyklu wyglądają jak zwykłe, reporterskie fotografie, przez dokonane na nich manipulacje tracą jednoznacznie dokumentacyjny charakter. Przedstawiony w nich świat, wywodząc się z rzeczywistości, jest zniekształcony i poddany metamorfozie, a fakty interpretowane są tu na własnych zasadach.

Tomasz Daniec (urodzony w 1973 w Krakowie), absolwent, a obecnie dziekan Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, prowadzi Pracownię Rysunku II. Zajmuje się działalnością artystyczną w zakresie sztuk wizualnych. Najczęściej posługuje się tradycyjnymi technikami malarskimi i rysunkowymi. Wykorzystuje media graficzne druku wklęsłego. Jego prace w akwatincie z serii Peryferia i Nowy porządek świata wielokrotnie nagradzano podczas międzynarodowych imprez graficznych w Chinach, na Tajwanie i w Polsce. Zwieńczeniem tej aktywności było Grand Prix 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2012).

Od tego czasu, poza malarstwem i rysunkiem koncentruje się głównie na działaniach z pogranicza fotografii i grafiki cyfrowej. Wystawia rzadko, z reguły w formie mniej lub bardziej rozbudowanych cykli. Brał udział w wystawach w Polsce, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, w Niemczech, Holandii, Finlandii, Danii, na Węgrzech, Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii, Portugalii, Austrii, Rosji, Korei Pd, Indiach i USA.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content