Kontakt

Martin Baltscheit

Tylko jeden dzień

tytuł oryginalny
Nur ein Tag
przekład
Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria
Bogdan Nauka
scenografia
Pavel Hubička
muzyka
Pavel Helebrand
asystent reżysera
Piotr Gabriel
premiera
26 września 2014
aktorzy
Katarzyna Prudło, Ewa Reymann, Grzegorz Eckert, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski
czas trwania 70 minut
od 6 lat
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Premiera zrealizowana w ramach V Metropolitalnej Nocy Teatrów 2014.
O spektaklu

Lis i Dzik obserwują narodziny muszki –  jętki jednodniówki. Zauroczeni jej delikatnością i zmartwieni faktem, że czeka ją tylko jeden dzień życia wmawiają nowej przyjaciółce, że to Lisa godziny są już policzone! Absurdalne kłamstwo pociąga za sobą szereg komicznych perypetii, które dla Jętki okazują się najpiękniejszymi chwilami w jej króciutkim istnieniu.

W sztuce Martina Baltscheita wszystko obraca się wprawdzie wokół niechybnej śmierci bohaterki, ale autor w swym mądrym, głębokim przesłaniu mówi przede wszystkim o życiu, zwracając uwagę na jego wartość; najważniejsze jest bowiem, w jaki sposób je spędzimy, ile będzie w nim miejsca na przyjaźń, miłość, jaki nadamy sens własnej egzystencji.

Świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, to niezaprzeczalne walory tekstu niemieckiego dramaturga. W atrakcyjnej inscenizacji Bogdana Nauki, Pavla Hubički i Pavla Helebranda przedstawienie naprawdę bawi – nie tylko najmłodszych – a równocześnie oswaja niełatwy problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.

 

foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Pavel Hubička

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content