Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Lubisz fotografować? Interesuje cię, w jaki sposób można uchwycić kulisy teatru na zdjęciach? Przyjdź na warsztaty fotograficzne, które poprowadzą artyści współpracujący ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików – Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski.
Podczas zajęć poznasz podstawowe techniki fotografii dokumentalnej oraz portretowej, a następnie uwiecznisz osoby związane z Teatrem i kulisy sceny. Spotkania będą okazją do poszerzenia swoich umiejętności warsztatowych z zakresu fotografii oraz do pokazania, że przestrzeń teatralna może stanowić inspirację do twórczych poszukiwań. W programie zajęć przewidziano sesje zdjęciowe wnętrz teatru, wykonanie fotoreportażu z codziennej pracy instytucji oraz portretów osób związanych z tym miejscem. Zdjęcia powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie podsumowującej projekt. Warsztaty obejmują 15 godzin zajęć (5 spotkań), które będą się odbywać średnio w co drugi czwartek w kwietniu i maju 2020. Ze względu na specyfikę zajęć zakładamy pracę w dwóch podgrupach.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE: 26.03.2020, godz. 16:00, Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg śląski, ul. św. Jana 10, Katowice.
UCZESTNICY: młodzież w wieku 13-22 lata
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje udział w całym cyklu zajęć, tj. 5 spotkań warsztatowych (15 godz.), które odbywać się w czwartki w kwietniu i maju w godz. 16:00-19:00 w następujących terminach:
GRUPA 1: 26.03.2020, 16.04.2020, 30.04.2020 oraz dwa spotkania w maju w czwartki (dokładne terminy spotkań majowych podamy na początku kwietnia)
GRUPA 2: 26.03.2020, 23.04.2020 oraz trzy spotkania w maju (dokładne terminy spotkań majowych podamy na początku kwietnia)
ZAPISY: edukacja@ateneumteatr.pl
Dodatkowe informacje: 505 360 244

Prowadzący warsztaty fotograficzne: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski

Krzysztof Szlapa: Artysta fotografik. Kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie z Jakubem Byrczkiem oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów oraz plenerów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice, MDK Filia Dąb Katowice). Z Kamilem Myszkowskim zorganizował cykl spotkań dyskusyjnych pn. „Herbata i Fotografia”. Autorskie wystawy, między innymi: „Punkt widokowy”, „Widziadła”, „W zasięgu wzroku”, „Pamiętnik”, „Widokówki z miasta we mnie”.

Kamil Myszkowski: Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel fotografii. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Autorskie wystawy to między innymi: „Obrazy metafor” z Krzysztofem Szlapą, „Rozpad Odbicia” z Krzysztofem Palińskim, „Trzecie oko”, „Krótka opowieść o taśmie filmowej”, „Nie jestem tą samą rzeką”, „Fotosynteza”, „Odwrócona Biblioteka”, „W przeczekaniu”, Projekt „Twarzysze”. Jest także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych.

O PROJEKCIE: Klub Odkrywców Teatru (KOT)

W 2020 roku Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” obchodzi jubileusz 75-lecia. Obok „Pinokia” i „Groteski”, Ateneum było jednym z pierwszych teatrów lalek powstałych po II wojnie światowej. Tę wyjątkową rocznicę chcemy uczcić w sposób szczególny – do budowania narracji o przeszłości i teraźniejszości Teatru chcemy zaprosić młode pokolenie – młodzież ze śląskich szkół. Projekt zakłada organizację interdyscyplinarnych działań dla młodzieży zainspirowanych historią Teatru, które mają nie tylko podkreślić znaczenie kulturotwórcze instytucji, ale przede wszystkim pokazać Ateneum, jako miejsce, które tworzą ludzie – zarówno artyści, jak i „zwyczajni pracownicy” pozostałych działów. W ramach projektu wiosną 2020 zorganizujemy cykl warsztatów badawczo-dziennikarskich i fotograficznych, podczas których młodzież pozna „teatr od kulis” oraz zbierze relacje dotyczące historii sceny. Zebrane materiały zostaną wykorzystane podczas wakacyjnych warsztatów teatralnych, w ramach których wspólnie z młodzieżą stworzymy sceniczną impresję dotyczącą historii Ateneum. Podsumowanie projektu odbędzie się jesienią – wówczas zaprezentujemy spektakl wieńczący warsztaty teatralne oraz wystawę zdjęć wykonanych przez młodzież. Ideą projektu jest zachęcenie młodych ludzi do spojrzenia na Teatr jak na obiekt twórczych poszukiwań – jako miejsce ważnych spotkań, wymiany zdań, ale i codziennych zwyczajnych-niezwyczajnych zdarzeń.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 

FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram