Konkurs literacki dla młodzieży
Zapraszamy młodzież z województwa śląskiego do udziału w konkursie literackim, który organizujemy w ramach projektu (NIE)ZWYKŁE HEHESZKI.
Na prace konkursowe czekamy do 21.09.2023. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 14.09.2023 o godz. 17:00 na platformie ZOOM.
REGULAMIN KONKURSU
- Organizatorem konkursu jest Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum.
- Adresatem konkursu jest młodzież w wieku 13-20 lat z województwa śląskiego.
- Celem konkursu jest stworzenie młodzieży przestrzeni do wypowiedzi na temat absurdów życia codziennego. Chcemy poprosić młodych ludzi, aby poszukali w swoim otoczeniu przejawów absurdu i za pomocą środków wypowiedzi artystycznej zamanifestowali swoje zdanie. Zapraszamy do stworzenia humorystycznych tekstów stanowiących odpowiedź na pytanie: co cię irytuje lub śmieszy w otaczającej rzeczywistości? Jesteśmy przekonani, że za pomocą języka można przedstawić swoją odrębność, światopogląd oraz indywidualny system wartości. Nadesłane na konkurs prace zostaną wykorzystane do stworzenia happeningu.
- Prace będą oceniane w kategoriach:
– esej/felieton (maksymalna objętość tekstu: 10 000 znaków ze spacjami),
– scena kabaretowa (maksymalna objętość tekstu: 12 000 znaków ze spacjami)
– monolog/stand-up (maksymalna objętość tekstu: 10 000 znaków ze spacjami)
– piosenka (maksymalna objętość tekstu: 2000 znaków ze spacjami). - Kryteria oceny:
a) swoboda językowa oraz bogactwo słownictwa,
b) poziom literacki pracy,
c) samodzielność i oryginalność,
d) kreatywność,
e) poczucie humoru. - Prace należy przekazać w formie elektronicznej w postaci maszynopisu w formacie PDF. Karty zgłoszenia powinny być zapisane w formacie PDF lub JPG i zawierać podpis autora pracy (w przypadku osób pełnoletnich) lub prawnego opiekuna (w przypadku osób niepełnoletnich). Prace oraz karty zgłoszenia należy przesłać e-mailem do dnia 21.09.2023 na adres: . Nie wolno zapisywać danych autora (np. nazwiska, szkoły etc.) w pracy konkursowej. W treści może znaleźć się wyłącznie pseudonim twórcy. PSEUDONIM to dowolna nazwa, po której będziemy mogli zidentyfikować autora pracy. Wskazane jest, żeby pseudonim zawierał minimum 4 litery oraz dwie cyfry, np. Kasia01, 50Adam. Pseudonim powinien zostać zapisany czytelnie nad tytułem pracy konkursowej. Pseudonim to jedyna informacja o autorze, którą należy umieścić w treści pracy.
- Spośród autorów nadesłanych prac jury wyłoni laureatów, którzy otrzymają cenne nagrody finansowe (pula nagród to 5000 zł), a ich utwory zostaną opublikowane na stronie Teatru oraz wzięte pod uwagę przy realizacji happeningu.
- Prace nadesłane bez karty zgłoszenia, bez pseudonimu lub przekraczające dopuszczalną objętość znaków nie będą rozpatrywane.
- Dopuszcza się prace tworzone wspólnie (współautorstwo).
- Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, napisanymi w języku polskim.
- Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody autorów prac lub ich opiekunów na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych do organizacji konkursu i ogłoszenia wyników, a także na wykorzystanie utworów do działań promocyjnych Teatru Ateneum oraz działań z młodzieżą w dalszych etapach projektu.
- Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Teatru (www.ateneumteatr.pl).
- Ważnym elementem konkursu jest spotkanie informacyjne, które odbędzie się w formie online na platformie ZOOM, w dniu 14.09.2023 o godz. 17:00. W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby, które zamierzają wysłać prace na konkurs literacki. Zapisy za spotkanie informacyjne za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/1cthxJe0h74e41wEIgedXBy5x_hwljpXoYIjmvdCFqVc/edit
Spotkanie informacyjne poprowadzi KUBA KAPRAL: absolwent kulturoznawstwa (UAM), dramatopisarz, prozaik, animator kultury, twórca teatralny związany z grupą Circus Ferus, hepener, autor słuchowisk, bajkopisarz. Współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefą Ciszy, Teatrem Porywacze Ciał. Autor kilkunastu sztuk teatralnych skierowanych zarówno do widza dorosłego, jak i młodego. Zdobywca kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jego teksty publikowane były w „Nowych sztukach dla dzieci i młodzieży” i wystawiane w Teatrze Pleciuga w Szczecinie, w Teatrze Nowym w Poznaniu (teksty piosenek w spektaklu Doroty Abbe „Tak sobie w kosmosie pływam”), przez poznańskie teatry offowe: Grupę Teatralną WIKINGOWIE oraz grupę Circus Ferus. „Zmęczona historia” zrealizowana została jako słuchowisko przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Autor zrealizował wiele słuchowisk we współpracy z Radiem Merkury (obecnie Radio Poznań), we współpracy z Estradą Poznańską oraz z poznańskim Festiwalem Słuchowisk. - Dodatkowe informacje:
Anna Nowak, tel. 505 360 244,
Karolina Kowal, tel. 665 848 442,
- Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
DO POBRANIA:
KARTA ZGŁOSZENIA: karta-zgloszenia
REGULAMIN: regulamin konkursu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.