Festiwal Edukacyjny „Teatr zmienia!” – nabór dla prezentujących projekty
Rozpoczynamy nabór projektów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Edukacyjnego pn. „Teatr zmienia!”, który w dniach 17-19.05.2024 zorganizujemy w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”.
Zrealizowałeś projekt z zakresu edukacji teatralnej adresowany do dzieci, młodzieży lub dorosłych? Prowadzisz teatr amatorski? Tworzysz autorskie programy edukacji teatralnej w swojej instytucji? A może w inny sposób wykorzystujesz narzędzia pedagogiki teatru w swojej pracy? Zgłoś swój projekt na Festiwal Edukacyjny i opowiedz o nim innym nauczycielom i animatorom kultury.
Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia są w pozytywne ZMIANY jakie niesie z sobą wykorzystanie narzędzi pedagogiki teatru: zarówno w zakresie rozwoju osobistego i artystycznego uczestników działań, jak i społeczności lokalnej, w której działa grupa teatralna. Podczas warsztatów i spotkań będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Co teatr zmienia u uczestników zajęć? W jaki sposób poprzez działania teatralne można wpływać na otaczającą rzeczywistość? Jak narzędzia edukacji teatralnej wspierają działania dydaktyczne i wychowawcze? Do prezentacji działań zapraszamy pedagogów, nauczycieli, wychowawców, animatorów kultury, terapeutów zajęciowych oraz instruktorów związanych zarówno z placówkami kulturalnymi i oświatowymi, jaki i organizacjami pozarządowymi.
Na zgłoszenia czekamy do dnia 22.04.2024.
Zespół oceniający wybierze kilka projektów, które najlepiej wpisują się w założenia Festiwalu Edukacyjnego. Osoby prezentujące projekt zostaną zaproszone do napisania krótkiego artykułu o swoich doświadczeniach oraz otrzymają zaświadczenie potwierdzające udział w wydarzeniu wydane przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Organizatorzy przewidują wynagrodzenie za prezentację projektów.
Do udziału w naborze zapraszamy osoby, które zrealizowały projekty dotyczące:
a) Prowadzenia teatru amatorskiego z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi (w tym także z grupami o szczególnych potrzebach, z mieszkańcami obszarów zagrożonych marginalizacją, grup międzypokoleniowych).
b) Wykorzystywania narzędzi edukacji teatralnej podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych i
c) Realizacji projektówteatralnychi interdyscyplinarnych (wykorzystujących teatr) adresowanych do podopiecznych przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich, domów kultury, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i innych placówek.
d) Kształtowania umiejętności społecznych i artystycznych dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez działania z zakresu pedagogiki teatru.
e) Wykorzystywania narzędzi edukacji teatralnej do aktywizowania społeczności lokalnej.
DODATKOWE INFORMACJE:
Anna Nowak: , tel. 505 360 244
Karolina Kowal: tel. 665 848 442
DO POBRANIA:
Szczegółowy program trzydniowego wydarzenia opublikujemy w kwietniu na stronie Teatru Ateneum.