Kontakt

Bogucickie opowieści (Edukacja kulturalna, 2019)

Celem projektu było zachęcenie mieszkańców dzielnicy Bogucice do spojrzenia na miejsce zamieszkania, jak na obiekt twórczych poszukiwań. Poprzez działania edukacyjno-animacyjne budowaliśmy z mieszkańcami narrację o ich korzeniach i ważnych miejscach w dzielnicy. Podczas kreatywnych warsztatów i spotkań skupiliśmy się na zbieraniu i przetwarzaniu na język sztuki świadectw odbioru najbliższego otoczenia i jego znaczenia dla mieszkańców. Poprzez interaktywne warsztaty  szukaliśmy z dziećmi, młodzieżą i seniorami odpowiedzi na pytanie: Gdybym miał oprowadzić przyjaciela po Śląsku, to co bym mu pokazał w najbliższej okolicy? Rozmawialiśmy z uczestnikami  o tym, co sprawia, że ich dzielnica jest dla nich miejscem ważnym. Projekt miał dwa etapy: najpierw zebraliśmy opowieści o dzielnicy, a następnie wykorzystaliśmy je do stworzenia z młodzieżą spektaklu, do czytania uteatralizowanego oraz  do realizacji rodzinnych spacerów.

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu: Anna Nowak, edukacja(małpa)ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72

PUBLIKACJA PODSUMOWUJĄCA
Niniejsza broszura nie stanowi ani historycznego opracowania, ani typowego informatora dla turystów, a jej autorami nie są naukowcy czy artyści, ale seniorzy z Bogucic. Każdy z nich dzieli się tu doświadczeniami, wrażliwością oraz refleksjami na temat Bogucic. Wszystkim zadaliśmy to samo pytanie: Które miejsca w dzielnicy są dla ciebie ważne i dlaczego? Odpowiedzi stworzyły podstawę przewodnika po ich małej ojczyźnie. Podążając szlakiem wyznaczonym przez miejsca, o których opowiedzieli seniorzy, możemy przenieść się do czasów ich dzieciństwa, pierwszych miłości, poznać ich zabawy i życie organizowane wokół działającej w dzielnicy kopalni, a także to toczące się po jej zamknięciu.

Bogucickie Opowieści – PUBLIKACJA DO POBRANIA 

ZACHĘCAMY DO RODZINNYCH SPACERÓW PO BOGUCICACH – pobierz „Spacerownik Bogucicki”:

Spacerownik Bogucicki – do pobrania 

FILM PODSUMOWUJĄCY PROJEKT:
Autor: Paweł Szymkowiak


PARTNERZY:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content