Klub Odkrywców Teatru (KOT)

O PROJEKCIE: 

W 2020 roku Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” obchodzi jubileusz 75-lecia. Obok „Pinokia” i „Groteski”, Ateneum było jednym z pierwszych teatrów lalek powstałych po II wojnie światowej. Tę wyjątkową rocznicę chcemy uczcić w sposób szczególny – do budowania narracji o przeszłości i teraźniejszości Teatru chcemy zaprosić młode pokolenie – młodzież ze śląskich szkół. Projekt zakłada organizację interdyscyplinarnych działań dla młodzieży zainspirowanych historią Teatru, które mają nie tylko podkreślić znaczenie kulturotwórcze instytucji, ale przede wszystkim pokazać Ateneum, jako miejsce, które tworzą ludzie – zarówno artyści, jak i „zwyczajni pracownicy” pozostałych działów. W ramach projektu wiosną 2020 zorganizujemy cykl warsztatów badawczo-dziennikarskich i fotograficznych, podczas których młodzież pozna „teatr od kulis” oraz zbierze relacje dotyczące historii sceny. Zebrane materiały zostaną wykorzystane podczas wakacyjnych warsztatów teatralnych, w ramach których wspólnie z młodzieżą stworzymy sceniczną impresję dotyczącą historii Ateneum. Podsumowanie projektu odbędzie się jesienią – wówczas zaprezentujemy spektakl wieńczący warsztaty teatralne oraz wystawę zdjęć wykonanych przez młodzież. Ideą projektu jest zachęcenie młodych ludzi do spojrzenia na Teatr jak na obiekt twórczych poszukiwań – jako miejsce ważnych spotkań, wymiany zdań, ale i codziennych zwyczajnych-niezwyczajnych zdarzeń.

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Lubisz fotografować? Interesuje cię, w jaki sposób można uchwycić kulisy teatru na zdjęciach? Przyjdź na warsztaty fotograficzne, które poprowadzą artyści współpracujący ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików – Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski.
Podczas zajęć poznasz podstawowe techniki fotografii dokumentalnej oraz portretowej, a następnie uwiecznisz osoby związane z Teatrem i kulisy sceny. Spotkania będą okazją do poszerzenia swoich umiejętności warsztatowych z zakresu fotografii oraz do pokazania, że przestrzeń teatralna może stanowić inspirację do twórczych poszukiwań. W programie zajęć przewidziano sesje zdjęciowe wnętrz teatru, wykonanie fotoreportażu z codziennej pracy instytucji oraz portretów osób związanych z tym miejscem. Zdjęcia powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie podsumowującej projekt. Warsztaty obejmują 15 godzin zajęć (5 spotkań), które będą się odbywać średnio w co drugi czwartek w kwietniu i maju 2020. Ze względu na specyfikę zajęć zakładamy pracę w dwóch podgrupach.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE: 26.03.2020, godz. 16:00, Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg śląski, ul. św. Jana 10, Katowice.
UCZESTNICY: młodzież w wieku 13-22 lata
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje udział w całym cyklu zajęć, tj. 5 spotkań warsztatowych (15 godz.), które odbywać się w czwartki w kwietniu i maju w godz. 16:00-19:00 w następujących terminach:
GRUPA 1: 26.03.2020, 16.04.2020, 30.04.2020 oraz dwa spotkania w maju w czwartki (dokładne terminy spotkań majowych podamy na początku kwietnia)
GRUPA 2: 26.03.2020, 23.04.2020 oraz trzy spotkania w maju (dokładne terminy spotkań majowych podamy na początku kwietnia)
ZAPISY: edukacja@ateneumteatr.pl
Dodatkowe informacje: 505 360 244

Prowadzący warsztaty fotograficzne: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski

Krzysztof Szlapa: Artysta fotografik. Kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie z Jakubem Byrczkiem oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów oraz plenerów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice, MDK Filia Dąb Katowice). Z Kamilem Myszkowskim zorganizował cykl spotkań dyskusyjnych pn. „Herbata i Fotografia”. Autorskie wystawy, między innymi: „Punkt widokowy”, „Widziadła”, „W zasięgu wzroku”, „Pamiętnik”, „Widokówki z miasta we mnie”.

Kamil Myszkowski: Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel fotografii. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Autorskie wystawy to między innymi: „Obrazy metafor” z Krzysztofem Szlapą, „Rozpad Odbicia” z Krzysztofem Palińskim, „Trzecie oko”, „Krótka opowieść o taśmie filmowej”, „Nie jestem tą samą rzeką”, „Fotosynteza”, „Odwrócona Biblioteka”, „W przeczekaniu”, Projekt „Twarzysze”. Jest także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych.

Warsztaty badawczo-dziennikarskie dla młodzieży

Interesujesz się teatrem? Lubisz słuchać niezwykłych historii? A może chciałbyś przeprowadzić wywiad lub zredagować krótki tekst o teatrze? Przyjdź na warsztaty i odkryj historię Teatru Ateneum z perspektywy jego pracowników. Pierwsze spotkanie już 30.03.2020 o godz. 16:00 w budynku Teatru Ateneum (ul. św. Jana 10).

Na zajęcia zapraszamy młodzież w wieku od 14 do 22 lat. W trakcie spotkań młodzież będzie przeprowadzać wywiady z obecnymi i emerytowanymi pracownikami Teatru Ateneum reprezentującymi różne profesje (aktorzy, kierownicy, pracownicy techniczni). Celem warsztatów będzie uchwycenie nie tylko tego, co może zainteresować teatrologa czy historyka, ale przede wszystkim próba spojrzenia na instytucję, jak na miejsce zwyczajnych-niezwyczajnych zdarzeń, przestrzeni, z którą wiążą się anegdoty, przesądy, nietypowe zbiegi okoliczności i sentymenty. Podczas warsztatów młodzież nie tylko zgromadzi opowieści pracowników teatru, ale również stworzy krótkie materiały filmowe dotyczące historii Teatru Ateneum. Zajęcia będą łączyły podstawowe zagadnienia z zakresu prowadzenia wywiadu (prasowego oraz telewizyjnego) oraz elementy wiedzy o teatrze. Najciekawsze materiały filmowe i inne krótkie formy dziennikarskie, które powstaną podczas warsztatów zostaną opublikowane m.in. na stronie Teatru Ateneum, a ich autorzy otrzymają nagrody niespodzianki.Historie zebrane podczas warsztatów zostaną wykorzystane do stworzenia spektaklu, do udziału w którym zaprosimy podczas wakacji młodzież.

TERMINY WARSZTATÓW:
30.03.2020, godz. 16:00-18:30
6.04.2020, godz. 16:00-18:30
20.04.2020, godz. 16:00-18:30
27.04.2020, godz. 16:00-18:30
Obowiązuje udział we wszystkich spotkaniach warsztatowych. W przypadku dużego zainteresowania wśród uczestników warsztaty będą kontynuowane w kolejne poniedziałki w maju 2020.
MIEJSCE: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, ul. św. Jana 10.
Zapisy: edukacja@ateneumteatr.pl
Dodatkowe informacje: tel. 505 360 244

PROWADZENIE WARSZTATÓW:

Katarzyna Prudło – ukończyła filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – filia we Wrocławiu. Od 2002 roku aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Współpracowała również z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz katowickim Teatrem Bez Sceny. Autorka kilku tomików wierszy dla dzieci. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach – prowadzi warsztaty i spotkania autorskie – oraz kwartetem „Sonos”, dla którego pisze scenariusze koncertów dla dzieci.

Marek Dindorf – aktor ŚTLiA „Ateneum” z ponad czterdziestoletnim stażem. Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem, od 1972 posiada stopień instruktora. Często zasiadał w jury konkursów recytatorskich i teatralnych. Prowadził warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, prowadząc warsztaty dla instruktorów teatralnych z zakresu słowa w teatrze. W 2018 i 2019 roku prowadził warsztaty w ramach „Lata w teatrze” w ŚTLiA „Ateneum” w Katowicach.

Paweł Szymkowiak – realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. Prowadził zajęcia w grupie medialno-aktorskiej podczas „Lata w teatrze” w latach 2016-2019 w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz w ŚTLiA „Ateneum” w Katowicach.

Anna Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 13 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 26 projektów edukacyjno-społecznych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 2007-2010 publikowała artykuły dotyczące teatru w Internecie („Kulturalny Toruń”, „Dziennik Teatralny”, „Portret on-line), w „gazetach festiwalowych” (w trakcie festiwalu Klamra, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”) oraz w publikacjach naukowych (m.in. Litteralia Copernicana). Trzykrotna laureatka wojewódzkiego konkursu na recenzję teatralną organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), Produkcji teatralnej (UŁ), kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 

FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram