Matecznik (projekt stypendialny)
W 2022 roku Teatr Ateneum był partnerem projektu stypendialnego pn. Matecznik, który realizowała Anna Nowak – pedagożka teatru, arteterapeutka i animatorka kultury. Celem projektu była integracja kobiet i wspieranie ich rozwoju osobistego poprzez kontakt ze sztuką. W projekcie wzięły udział panie reprezentujące różne środowiska i grupy wiekowe, a także (w drodze wyjątku) dwaj panowie, którzy byli tak mocno związani z grupą seniorek, że trudno było im zrezygnować z zajęć.
W ramach przedsięwzięcia od marca do października 2022 roku Anna Nowak realizowała warsztaty twórcze, które miały przede wszystkim rozwijać uczestniczki i zapraszać je do poznawania siebie poprzez kontakt ze sztuką. Kobiety brały udział w działaniach teatralnych, plastycznych, opowiadały historie i współtworzyły kreatywną sesję zdjęciową. Punktem wyjścia do wszystkich działań była metafora matecznika – jako miejsca bezpiecznego i prywatnego, w którym każdy może być sobą.
Podczas sesji zdjęciowej szukaliśmy rekwizytów, dodatków i elementów scenograficznych, które najpełniej oddają pasje, zainteresowania i naturę uczestniczek zajęć. Chcieliśmy, żeby fotografie uzewnętrzniały prawdziwe ja uczestniczek – stąd bardzo często występują one z przedmiotami, które symbolizują ich światy. Ważnym elementem projektu było także dzielenie się opowieściami o sobie. Utrwalone w trakcie spotkań historie posłużyły do stworzenia czytania uteatralizowanego, w którym wystąpiły aktorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.
Autorka projektu i prowadząca warsztaty: Anna Nowak
Autorzy fotografii: Zuzanna Jeglorz i Tomasz Iwański
Opracowanie graficzne publikacji: Katarzyna Skoczylas
Opracowanie dramaturgiczne opowieści uczestniczek projektu: Katarzyna Matwiejczuk
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą projekt – wystarczy kliknąć na link lub zdjęcie: publikacja podsumowująca projekt
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy projektu:
foto: Zuzanna Jeglorz, Tomasz Iwański