Kontakt

Matecznik (projekt stypendialny)

 

 

W 2022 roku Teatr Ateneum był partnerem projektu stypendialnego pn. Matecznik, który realizowała Anna Nowak – pedagożka teatru, arteterapeutka i animatorka kultury.  Celem projektu była integracja kobiet i wspieranie ich rozwoju osobistego poprzez kontakt ze sztuką. W projekcie wzięły udział panie reprezentujące różne środowiska i grupy wiekowe, a także (w drodze wyjątku) dwaj panowie, którzy byli tak mocno związani z grupą seniorek, że trudno było im zrezygnować z zajęć.

W ramach przedsięwzięcia od marca do października 2022 roku Anna Nowak realizowała warsztaty twórcze, które miały przede wszystkim rozwijać uczestniczki i zapraszać je do poznawania siebie poprzez kontakt ze sztuką. Kobiety brały udział w działaniach teatralnych, plastycznych, opowiadały historie i współtworzyły kreatywną sesję zdjęciową. Punktem wyjścia do wszystkich działań była metafora matecznika – jako miejsca bezpiecznego i prywatnego, w którym każdy może być sobą.

Podczas sesji zdjęciowej szukaliśmy rekwizytów, dodatków i elementów scenograficznych, które najpełniej oddają pasje, zainteresowania i naturę uczestniczek zajęć. Chcieliśmy, żeby fotografie uzewnętrzniały prawdziwe ja uczestniczek – stąd bardzo często występują one z przedmiotami, które symbolizują ich światy. Ważnym elementem projektu było także dzielenie się opowieściami o sobie. Utrwalone w trakcie spotkań historie posłużyły do stworzenia czytania uteatralizowanego, w którym wystąpiły aktorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Autorka projektu i prowadząca warsztaty: Anna Nowak

Autorzy fotografii: Zuzanna Jeglorz i Tomasz Iwański
Opracowanie graficzne publikacji: Katarzyna Skoczylas
Opracowanie dramaturgiczne opowieści uczestniczek projektu: Katarzyna Matwiejczuk

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą projekt – wystarczy kliknąć na link lub zdjęcie: publikacja podsumowująca projekt

 

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Partnerzy projektu:

image description

 

 

foto: Zuzanna Jeglorz, Tomasz Iwański

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content