Kontakt

Robert Jarosz

Polon i Rad

reżyseria
Paweł Chomczyk
scenografia
Sebastian Łukaszuk
muzyka
Filip Sternal
asystent reżysera
Grzegorz Eckert
prapremiera
7 października 2023
aktorzy
Krystyna Nowińska, Grzegorz Eckert, Dawid Kobiela, Michał Skiba, Bartosz Socha
czas trwania 50 minut
od 8 lat
O spektaklu

Sztuka Roberta Jarosza – napisana na zamówienie naszego Teatru – jest wariacją na temat badań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie.

Twórcy przedstawienia mieli nieco przewrotny pomysł, bo nie laureatka dwu Nagród Nobla jest główną bohaterką, a nieodkryte jeszcze przez nią pierwiastki.

209 i 226 (później Polon i Rad) postanawiają wyruszyć na drugą stronę teleskopu, aby odnaleźć tożsamość i poznać swój potencjał. Ich droga to proces pełen wątpliwości i stresu, ale też bardzo fascynujący, a do tego zabawny.

W przedstawieniu przeplatają się dwie płaszczyzny, makro i mikro: laboratorium małżeństwa naukowców, Marii i Pierre’a, którzy eksperymentują z energią, materią i promieniowaniem oraz przestrzeń nieokreślonych jeszcze postaci spod mikroskopu, które przyglądają się światu przez lunetę i coraz bardziej się niecierpliwią…

Patroni medialni premiery:

  

 

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

foto: Tomasz Zakrzewski, projekt plakatu: Kaja Renkas

Trailer

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content