Kontakt

Superbohaterowie (Ojczysty – dodaj do ulubionych, 2018)

KILKA SŁÓW O PROJEKCIE:

„Superbohaterowie” to projekt literacko-teatralny, w ramach którego przeprowadziliśmy warsztaty opowiadania historii i zapytaliśmy kilkadziesiąt dzieci o to, co by zrobiły, gdyby były superbohaterami. Bohaterami opowieści są dzieci, które pomagając innym, niosą dobro. Superbohater zawsze jest szlachetny i wielkoduszny, oczywiście miewa wady i chwile słabości, ale w sytuacjach zagrożenia potrafi poświęcić się dla innych. Dba też o przyrodę, zwierzęta oraz zauważa chorych i potrzebujących. Chyba każdy z nas chciał być kiedyś superbohaterem i posiadać niezwykłe moce. Bohaterowie dziecięcych opowieści potrafią wspinać się po ścianach, latać, ożywiać przedmioty i przyrządzać uzdrawiające potrawy, a nawet zamrażać złoczyńców. Czasem ich wielka moc polega na przytuleniu kogoś smutnego lub wysłuchaniu samotnej osoby. Czytając dziecięce opowieści, szybko zrozumiemy, że w każdym z nas drzemie pierwiastek superbohatera, wystarczy go tylko uwolnić.

Do projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury zaprosiliśmy niezwykle kreatywnych Podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Fundacji „ISKIERKA”, Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” oraz Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Forma działań okazała się tak atrakcyjna, że do zadania włączyło się również kilkoro Uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu oraz Zespołu Szkół Społecznych „Nasza Szkoła” w Zabrzu. Tak różnorodnym grupom dzieci zadaliśmy to samo pytanie: „Kim byś był, gdybyś został superbohaterem?”. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz, czytając opowieści dzieci oraz odnajdując w nich cząstkę siebie. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że zaproponowana przez nas formuła warsztatów opowiadania historii spotkała się z takim zainteresowaniem, a dzieciom udawało się wykreować tak barwnych i różnorodnych bohaterów.

Szczególnie fascynujące było dla nas obserwowanie, jak dzieci z pasją tworzą historie o superbohaterach, jak wkładają w to całe serce i tym samym wzmacniają wiarę we własne możliwości. Nie bez znaczenia jest tu bowiem społeczny wymiar projektu, ponieważ uczestnicy poprzez warsztaty opowiadania historii, mogli lepiej się poznać, a „sztuka stworzona przez dzieci” i kierowana do tej samej grupy rówieśniczej, okazała się świetną zachętą do rozwijania ich zainteresowań literackich i teatralnych. Natomiast dla tych uczestników, którzy borykają się z różnymi przeciwnościami losu, forma zajęć miała przede wszystkim wymiar arteterapeutyczny, ponieważ pozwoliła ukierunkować ich uwagę na własne talenty i umiejętności.

Historie wykreowane przez dzieci posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia zarówno słuchowiska, spektaklu teatralnego, jak i udramatyzowanego czytania z udziałem aktorów Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.


Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu: Anna Nowak, edukacja(małpa)ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72

FRAGMENTY OPOWIEŚCI:

JANEK ZŁOTA RĄCZKA
Janek pracuje w wojsku, jest głównodowodzącym w naprawach samolotów i helikopterów. Janek jest wyjątkowy, bo potrafi naprawić wszystko i od razu wie, co się zepsuło. Potrafi naprawiać przy pomocy śrubokręta, młotka i odpowiedniego klucza. Ludzie wiedzą, że on jest taki sprytny, że ze wszystkim sobie radzi. Naprawianie to jego praca zawodowa i jednocześnie hobby. Wszyscy, którzy pracują w wojsku, wiedzą, że jest mistrzem w swoim fachu. Odkąd zaczął się bawić narzędziami przy tacie w garażu, ujawniły się jego szczególne uzdolnienia. Zrobił sobie nawet gokarta z drewna z metalowymi kołami. Potem poszedł na studia techniczne, gdzie się wszystkiego nauczył. Janek ma przyjaciela – psa, który ma na imię Badi. Pies mu pomaga i przynosi narzędzia w specjalnej torbie na grzbiecie. Piesek był wyszkolony przez Janka do pomocy. Janek zawsze chętnie pomaga innym, jak na przykład są jakieś parady w mieście i sprzęt się akurat zepsuje, to on przychodzi z pomocą i od razu wszystko naprawi (…)

WIKA naprawiająca telefony
Moja ulubiona bohaterka ma na imię Wika, tak jak ja. Można do niej zadzwonić, jak komuś spadnie lub zepsuje się telefon. Ona potrafi naprawić każdy telefon. Zamiast narzędzi używa magicznego hasła, które mówi do telefonu i on się błyskawicznie naprawia. To magiczne hasło to: „SUPERTELEFON!”, ale działa tylko, jak Wika to mówi, bo jej głos ma niezwykłą moc. Wika to taka Wróżka – Telefonuszka. Mieszka w Siemianowicach Śląskich, ma różowe włosy i różową sukienkę, a gdy reperuje telefony, to śpiewa „Miraculum” i każdy, komu naprawiła telefon, słyszy jej śpiew.

TEATRA sprzątająca kuwety
Teatra to bohaterka, która pięknie śpiewa i tym śpiewem potrafi siać kwiaty, ale również może sprzątać kuwety od kotów. To taka wróżka – czyścioszka. Jak idzie przez park, to wszystkie nieczystości znikają i na tym miejscu wyrastają piękne, pachnące kwiaty.

KAROLEK – opiekun podróżników
Karolek jest tak silny, że dwiema rękami podniósłby blok. Pomaga podróżnikom – skraca im trasę podróży, przenosząc, np. góry i budynki, żeby mieli bliżej. Ma pomarańczowy kostium z żółtą błyskawicą, jaskrawe spodenki i czarne, krótkie włosy. Niczym dżin lata nad miastem. Jeśli potrzebuje się jego pomocy, to trzeba zawołać „Karolek!” i powiedzieć mu, co ma zrobić. Najkrótsza podróż, jaką musi odbyć, wynosi tyle kilometrów, ile stąd do Kielc. Pociągiem można pokonać tę trasę w dwie godziny, a Karolek potrafi to zrobić w 30 minut. Potrafi latać z prędkością 90 kilometrów na minutę, a biec 80 kilometrów na godzinę. Gdy pomaga ludziom i podnosi budynki, to współpracuje z kolegą, który potrafi wszystko spowolnić. Chodzi o to, żeby nie doszło do awarii i żadne rury się nie rozszczelniły. Jego pomocnik może spowolnić przepływ gazu i wody, ale wtedy wszystko zaczyna się dłużyć i ludzie robią wszystko dwa razy wolniej. Jak ktoś przerzuca naleśnika na patelni, to trwa to dwa razy dłużej. Jednak ci ludzie nie odczuwają, że coś dziwnego dzieje się z ich blokiem, a to wszystko za sprawą Karolka, który pomaga podróżnikom przejść jak najkrótszą drogą (…)

Więcej dziecięcych opowieści  oraz gry i zabawy, które pobudzają wyobraźnię, znajdziecie w publikacji elektronicznej: 

SUPERBOHATEROWIE – publikacja podsumowująca

 

FILM DOKUMENTALNY O PROJEKCIE: 

TRAILER SPEKTAKLU:

SŁUCHOWISKO „Diabeł Rokitka i Superbohaterowie”

 

 

POLUB PROJEKT NA FACEBOOKU!

 

 

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018”.

PARTNERZY

 

 

 

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content