Kontakt

Superbohaterowie – podsumowanie

W poniedziałek podsumowaliśmy projekt pn. „Superbohaterowie”, w ramach którego przeprowadziliśmy m.in. warsztaty opowiadania historii, zajęcia teatralne, powstało słuchowisko oraz publikacja. Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w uteatralizowanym czytaniu dziecięcych opowieści. Miniatury literackie  przeczytali aktorzy Teatru Ateneum: Ewa Reymann, Piotr Gabriel i Piotr Janiszewski, a całość wyreżyserował Tomasz Kaczorowski.

„Superbohaterowie” to projekt literacko-teatralny, w ramach którego przeprowadziliśmy warsztaty opowiadania historii i zapytaliśmy kilkadziesiąt dzieci o to, co by zrobiły, gdyby były superbohaterami. Efektem tego działania były dziecięce opowieści, które wykorzystaliśmy do stworzenia słuchowiska, spektaklu i publikacji.

Do projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury zaprosiliśmy niezwykle kreatywnych Podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Fundacji „ISKIERKA”, Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” oraz Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Forma działań okazała się tak atrakcyjna, że do zadania włączyło się również kilkoro Uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu oraz Zespołu Szkół Społecznych „Nasza Szkoła” w Zabrzu. Tak różnorodnym grupom dzieci zadaliśmy to samo pytanie: „Kim byś był, gdybyś został superbohaterem?”. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie czytając opowieści dzieci oraz odnajdując w nich cząstkę siebie. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że zaproponowana przez nas formuła warsztatów opowiadania historii spotkała się z takim zainteresowaniem, a dzieciom udawało się wykreować tak barwnych i różnorodnych bohaterów.

Szczególnie fascynujące było dla nas obserwowanie, jak dzieci z pasją tworzą historie o superbohaterach, jak wkładają w to całe serce i tym samym wzmacniają wiarę we własne możliwości. Nie bez znaczenia jest tu bowiem społeczny wymiar projektu, ponieważ uczestnicy poprzez warsztaty opowiadania historii, mogli lepiej się poznać, a „sztuka stworzona przez dzieci” i kierowana do tej samej grupy rówieśniczej, okazała się świetną zachętą do rozwijania ich zainteresowań literackich i teatralnych. Natomiast dla tych uczestników, którzy borykają się z różnymi przeciwnościami losu, forma zajęć miała przede wszystkim wymiar arteterapeutyczny, ponieważ pozwoliła ukierunkować ich uwagę na własne talenty i umiejętności.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z przebiegu projektu oraz do przeczytania dziecięcych opowieści:  https://ateneumteatr.pl/wp-content/uploads/2018/05/SUPERBOHATEROWIE-publikacja-podsumowująca.pdf

Więcej informacji: https://ateneumteatr.pl/superbohaterowie/

SŁUCHOWISKO „Diabeł Rokitka i Superbohaterowie”

 Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018”.

PARTNERZY:

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content