Kontakt

Wakacyjne warsztaty teatralne dla młodzieży

W dniach 21-31.08.2023 Teatr Ateneum będzie organizował bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży.  Oferta jest adresowana do osób w wieku 14-18 lat, które interesują się teatrem, lubią pracę w grupie i chcą rozwijać swoją osobowość poprzez kontakt ze sztuką. Podczas tegorocznej edycji podejmiemy próbę stworzenia widowiska kabaretowego.  Podstawą do pracy będą teksty nagrodzone w konkursie literackim dla młodzieży, do udziału w którym również serdecznie zapraszamy (więcej informacji o konkursie: https://ateneumteatr.pl/konkurs-literacki-dla-mlodziezy-3/)

 

W programie zajęć znajdą się:

– praca z tekstem,

– gry i zabawy teatralne,

– ćwiczenia dykcyjne i emisyjne,

– tworzenie scenariusza widowiska kabaretowego

– współtworzenie oprawy plastycznej i muzycznej spektaklu

Obowiązuje udział w całym cyklu (warsztaty: 21-31.08.2023 godz. 10:00-15:00, 11 dni x 5 godz., prezentacja spektaklu: 1.09.2023 lub 2.09.2023, UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY.

 

CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH?

Warunkiem zakwalifikowania do udziału jest obecność na warsztatach rekrutacyjnych oraz prawidłowe wypełnienie karty zgłoszenia, którą uczestnicy otrzymają na spotkaniu rekrutacyjnym. Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty rekrutacyjne odbędą się 22.06.2023 o godz. 17.00 w Galerii Ateneum, ul. 3 Maja 25. Uwaga – warsztaty rekrutacyjne mają na celu przybliżenie specyfiki zajęć – to nie jest casting. Przyjmujemy wszystkich zainteresowanych sztuką – bez względu na zdolności artystyczne. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć twórczej pracy i obecność podczas całego cyklu warsztatów.

Na warsztaty rekrutacyjne obowiązują zapisy za pomocą formularza:  https://docs.google.com/forms/d/1hqsQLnafx6q_cO1UvN732nNLBQQqpyUZ212Mg2cnG54/edit?fbclid=IwAR32vTkvF860ppMRI0ylp-IO5Wu9HdMCxElH3HoNiAxtvqeVODT4ENMdmsk

Dodatkowe informacje: , 505 360 244

 

PROWADZĄCY ZAJĘCIA:

ALEKSANDRA ZAWALSKA: aktorka ŚTLiA Ateneum w Katowicach, instruktor teatralny. Prowadziła zajęcia z dykcji dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Kultury w Będzinie, zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie. Jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wolontariuszka na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, dyplomowana aktorka (ZASP). W 2007 odznaczona Złotą Maską za najlepszą rolę aktorską w teatrach lalkowych. Prowadząca warsztaty z dziećmi i młodzieżą.

KUBA KAPRAL: absolwent kulturoznawstwa (UAM), dramatopisarz, prozaik, animator kultury, twórca teatralny związany z grupą Circus Ferus, hepener, autor słuchowisk, bajkopisarz. Współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefą Ciszy, Teatrem Porywacze Ciał. Autor kilkunastu sztuk teatralnych skierowanych zarówno do widza dorosłego, jak i młodego. Zdobywca kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jego teksty publikowane były w „Nowych sztukach dla dzieci i młodzieży” i wystawiane w Teatrze Pleciuga w Szczecinie, w Teatrze Nowym w Poznaniu (teksty piosenek w spektaklu Doroty Abbe „Tak sobie w kosmosie pływam”), przez poznańskie teatry offowe: Grupę Teatralną WIKINGOWIE oraz grupę Circus Ferus. „Zmęczona historia” zrealizowana została jako słuchowisko przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Autor zrealizował wiele słuchowisk we współpracy z Radiem Merkury (obecnie Radio Poznań), we współpracy z Estradą Poznańską oraz z poznańskim Festiwalem Słuchowisk.

BARBARA TRELA-SZYMA (warsztaty scenograficzne): nauczycielka plastyki i techniki, pedagog, ilustratorka, aktorka-amatorka. Organizatorka „Szatni artystycznej” w Zespole Szkół Zakonu Pijarów (Katowice), moderatorka uczniowskich przedsięwzięć teatralnych, autorka scenografii i plakatów. Prowadziła zajęcia „Świat na sznurkach i czempurytach”, „Rękodzieło dzieci”, „Papierowy teatr – kamishibai” oraz odpowiadała za oprawę plastyczną spektakli powstałych w ramach projektów „Bogucickie opowieści” i „Klub Odkrywców Teatru (KOT)” Teatru Ateneum. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagogiki sztuki oraz studiów podyplomowych Informatyka i technika.

 

Nazwisko osoby prowadzącej warsztaty muzyczno-wokalne podamy w późniejszym terminie. Od uczestników zajęć nie wymagamy posiadania uzdolnień muzycznych. Jeżeli w grupie znajdą się osoby, które lubią śpiewać, wówczas będzie możliwość pracy nad piosenką.

 

O PROJEKCIE:

Warsztaty stanowią element projektu (NIE)ZWYKŁE HEHESZKI, w ramach którego zamierzamy podjąć z młodzieżą dialog na temat tego, co ją irytuje w otaczającej rzeczywistości i pokazać, że satyra może być cennym narzędziem zmiany świata. Chcemy zaprosić młodych ludzi do tego, by poszukiwali w swoim otoczeniu przejawów absurdu i za pomocą środków wypowiedzi artystycznej zamanifestowali swoje zdanie. Punktem wyjścia do pracy będzie stworzenie satyrycznych tekstów literackich parodiujących rzeczywistość (m.in. komunikaty językowe w przestrzeni publicznej, język reklamy i mediów społecznościowych). Chcemy zachęcić młode pokolenie do budowania wypowiedzi humorystycznych zainspirowanych otaczającą nas rzeczywistością. Przeprowadzimy warsztaty kreatywnego pisania i konkurs literacki, a nagrodzone wypowiedzi uczestnicy wykorzystają do stworzenia happeningu i widowiska kabaretowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content