Kontakt

Warsztaty dla nauczycieli

Zapraszamy nauczycieli, pedagogów oraz inne osoby pracujące w placówkach oświatowych i szkolno-wychowawczych na warsztaty teatralne zainspirowane literaturą dla dzieci. Podczas zajęć chcemy pokazać, że książka dla najmłodszych może być niewyczerpanym źródłem inspiracji do działań teatralno-pedagogicznych. Osoby zainteresowane mogą zapisać się na cały cykl (cztery bloki, 15 godzin) lub na wybrane bloki.

W programie zajęć znajdą się m.in.:
– teatralna analiza i interpretacja tekstu,
– adaptacja teatralna (kolaż, słowo a inne środki wyrazu),
– ćwiczenia dykcyjne i emisyjne,
– gry i zabawy aktorskie i dramowe,
– wykorzystanie książki w działaniach twórczych i integracyjnych,
– wymiana wiedzy o interesujących książkach dla najmłodszych.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

I. BLOK – KSIĄŻKA OBRAZKOWA (16.03.2019, sobota, godz. 10.00-14.00)
Będziemy improwizować i tworzyć sceny zainspirowane wybranymi książkami obrazkowymi. W programie zajęć znajdą się m.in. gry i zabawy ruchowe, zabawy twórcze, wykorzystanie książki artystycznej w działaniach teatralnych i integracyjnych.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Katowice

II. BLOK – MAŁE FORMY TEATRALNE (23.03.2019, sobota, godz. 10.00-14.00)
Podczas warsztatów postaramy się przybliżyć zabawy aktorskie, dykcyjne i ortofoniczne oraz sposoby pracy z dziećmi nad głosową interpretacją utworu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: czym różni się recytacja od teatru jednego aktora oraz co zrobić, aby praca nad tekstem była zabawą. Jako punkt wyjścia posłużą fragmenty literatury dziecięcej, które będziemy dowolnie interpretować.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Katowice

III. BLOK – KOLAŻ TEKSTÓW (1.04.2019, poniedziałek, godz. 17.00-20.00)
Tematem zajęć będzie łączenie elementów zupełnie odmiennych od siebie i budowanie z nich małych form teatralnych. W pracy wykorzystamy m.in. teksty znalezione na forach internetowych oraz fragmenty utworów literackich dla dzieci.
Miejsce: Teatr Ateneum, ul. św. Jana 10, Katowice

IV. BLOK – DRAMAT DLA NAJMŁODSZYCH (13.04.2019, sobota, godz. 10.00-14.00)
Podczas zajęć spróbujemy przygotować krótkie sceny zainspirowane wybranym dramatem współczesnym dla dzieci. Spotkanie będzie okazją do dyskusji nad znaczeniem nowej dramaturgii w pracy edukacyjnej i wychowawczej.
Miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Katowice

Prowadzenie zajęć: Anna Nowak – instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 12 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów kwalifikacyjnych z zakresu emisji głosu (UMCS Lublin), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka). Przez wiele lat przygotowywała uczestników ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Inicjatorka i koordynatorka ponad 20 projektów edukacyjno-społecznych.

ZAPISY: Żeby wziąć udział w projekcie należy wysłać kartę zgłoszenia e-mailem na adres .
Na zgłoszenia czekamy do dnia 8.03.2019. Liczba miejsc ograniczona. Udział w cyklu jest bezpłatny.
Dodatkowe informacje: tel. 505 360 244,
POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA:

KARTA ZGŁOSZENIA PDF 

KARTA ZGŁOSZENIA Word

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu Partnerzy Teatroteki Szkolnej, skierowanego do pedagogów teatru pracujących w teatrach instytucjonalnych, którzy chcą rozwijać lub podjąć współpracę z nauczycielami. Chcemy stworzyć dla tej grupy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim refleksji na tematy związane z prowadzeniem działań edukacyjnych adresowanych do szkół. Dodatkowe informacje: http://teatrotekaszkolna.pl/partnerzy/oprogramie. 

 

PARTNERZY:

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content