Warsztaty teatralne dla nauczycieli i animatorów kultury w 2025 roku
Rozpoczynamy rekrutację na warsztaty teatralne, które realizujemy w ramach projektu „ReFORMA” w 2025 roku! Zapraszamy na nie nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, terapeutów zajęciowych oraz pozostałe osoby wykorzystujące narzędzia z zakresu edukacji teatralnej w swojej pracy. Warsztaty w 2025 roku będą obywać się w soboty w siedzibie Teatru, w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach, a także w formie wyjazdowej w Żabnicy. Udział w warsztatach jest odpłatny. Osoby zainteresowane mogą zapisać się na cały cykl lub na wybrane spotkania.
PROGRAM:
OPOWIEŚĆ ZBLIŻA
1.02.2025 godz. 9:00-17:00
Uczestnicy poznają wybrane formy zabaw z zakresu storytellingu, które mogą wykorzystać w pracy z grupami. Prowadząca zainspiruje do tworzenia z dziećmi i młodzieżą opowieści na tematy, które są im bliskie, zdradzi jak budować strukturę takich zajęć by angażowały wszystkich uczestników oraz podpowie, jak wykorzystywać opowieści grupy do tworzenia spektaklu teatralnego.
Prowadzenie: Katarzyna Jackowska-Emanuo
Koszt udziału: 25 zł
TRENING KREATYWNOŚCI: DRAMA I IMPROWIZACJA
8.02.2025 oraz 8.03.2025 godz. 9:00-17:00
Obowiązuje udział w obu dniach warsztatów.
Celem zajęć będzie pokazanie, w jaki sposób poprzez działania z zakresu dramy czy improwizacji angażować cały zespół w zajęcia, integrować grupę, rozwijać kreatywność i kształtować umiejętności społeczne uczestników. Poprzez różnorodne ćwiczenia i gry, uczestniczy dowiedzą się jak budować atmosferę zaufania i współpracy w grupie. Będziemy również pracować nad rozwojem własnej ekspresji twórczej oraz pobudzaniu kreatywności i wyobraźni uczestników. Istotnym elementem zajęć będzie też podzielenie się doświadczeniami wykorzystania improwizacji w pracy z grupą teatralną.
Prowadzenie: Przemysław Buksiński
Koszt udziału: 50 zł
TEATR RUCHU
15.03.2025 oraz 12.04.2025 godz. 9:00-17:00
Obowiązuje udział w obu dniach warsztatów.
Spotkanie będzie łączyło elementy ćwiczeń z zakresu świadomości ciała, integracji grupy i spontanicznego ruchu z prostymi działaniami chorograficznymi. Uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć prostą choreografię angażując w to uczestników i ich ekspresję ruchową. Na zajęciach celowo punktem wyjścia do choreografii będą zadania bazujące na improwizacji ruchowej, ponieważ to pozwoli nie tylko zaangażować zespół, ale również uzmysłowi uczestnikom, że każdy może być twórcą choreografii – bez względu na stan fizyczny, wiek czy też kompetencje twórcze.
Prowadzący: dr hab. Jacek Owczarek, prof. Akademii Muzycznej
Koszt udziału: 50 zł
MASKA W TEATRZE I W ŻYCIU
28.03.2025 godz. 17:00-19:30
29.03.2025 godz. 9:00-17:00
5.04.2025 godz. 9:00-17:00
Obowiązuje udział trzech spotkaniach warsztatowych.
Podczas zajęć uczestnicy stworzą samodzielnie maski, a następnie wykorzystają je do tworzenia scen teatralnych. Na zajęciach poznają różne, proste techniki wykonania maski: od wykorzystania przedmiotów codziennego użytku po tworzenie odlewów własnej twarzy, nauczą się podstaw gry w masce i zgłębią konteksty maski w spektaklu. Zajęcia będą łączyć aktywność plastyczną (tworzenie maski), aktorsko-reżyserską (gra w masce, maska w inscenizacji) oraz elementy arteterapii.
Prowadzący: Anna Nowak, Barbara Trela-Szyma, Monika Filipowicz
Koszt udziału: 50 zł
PROWADZENIE DZIECIĘCEJ GRUPY TEATRALNEJ
26.04.2025 godz. 9:00-17:00
Warsztat będzie łączyć elementy pedagogiki teatru i reżyserii. Prowadząca podzieli się dobrymi praktykami związanymi z funkcją instruktora teatralnego-reżysera pracującego dziećmi w wieku 7-13 lat. W jaki sposób w pełni zaangażować całą grupę w tworzenie spektaklu teatralnego? Jak dobierać repertuar i formę pracy, by każdy uczestnik mógł poczuć się współtwórcą spektaklu? Jak opowiadać na scenie o tematach bliskich uczestnikom grupy i tworzyć atmosferę wzajemnego szacunku? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi poprzez kreatywne działania teatralne, podczas których uczestnicy wejdą w rolę reżysera-pedagoga teatru.
Koszt udziału: 25 zł
Prowadzenie: Agnieszka Tola Słomka
PRACA NAD ROLĄ – warsztaty wyjazdowe obejmujące dwa weekendy (23-25.05.2025 oraz 6-8.06.2025)
Będzie to ostatni blok warsztatowy, który będzie swego rodzajem „podsumowaniem” wcześniejszych zajęć. Uczestnicy poznają proces tworzenia postaci scenicznej „na sobie” – wejdą w rolę aktorów i podejmą próbę stworzenia małej formy teatralnej. Podczas dwóch weekendów uczestnicy poznają elementy treningu aktorskiego oraz podejmą próbę stworzenia małej formy teatralnej. Warsztat będzie łączyć elementy warsztatu aktorskiego z działaniami integracyjnymi i sprzyjającymi tworzeniu poczucia wspólnotowości.
Prowadzenie zajęć: Katarzyna Prudło i Grzegorz Eckert
Organizacja: Uczestników obowiązuje udział w obu weekendach: 23-25.05.2025 oraz 6-8.06.2025. Wyjazdy w piątek od około 15:00/16:00, powroty w niedzielę po południu). Koszt udziału: 400 zł/osoba,
Kwota obejmuje zajęcia, noclegi i wyżywienie, ewentualny częściowy transport na trasie Węgierska Góra-Żabnica. W związku z tym, że miejsce warsztatów jest oddalone od przystanków komunikacji publicznej możliwy jest indywidualny dojazd samochodem lub grupowy wyjazd Koleją Śląską do Węgierskiej Górki, a stamtąd zorganizowanym transportem (busem opłaconym przez organizatora).
Miejsce warsztatów: Żabnica (gospodarstwo agroturystyczne)
ORGANIZACJA:
1. ZAPISY DO DNIA 31.12.2024 wyłącznie za pomocą formularza: https://forms.gle/8AV9x8rjEMvwK24S7
2. INFORMACJE O ZAKWALIFIKOWANIU SIĘ: do dn. 13.01.2025
O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Po zakwalifikowaniu się do udziału uczestnicy otrzymają informacje, w jaki sposób mogą wpłacić wpisowe za zajęcia. Istnieje możliwość wystawienie faktury na placówkę/instytucję delegującą pracownika do udziału w projekcie.
3. PŁATNOŚCI: w dniach 14-22.01.2025 w Kasie Teatru (ul. Św. Jana 10, 40-032 Katowice) od wtorku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach 9:00-14:00.
Dostępne są następujące formy płatności:
– Gotówka
– Karta płatnicza
– BLIK
W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość dokonania płatności zdalnie, za pomocą funkcji BLIK. W takim wypadku Uczestnik musi skontaktować się telefonicznie z Kasą Teatru Ateneum (tel. 32 253 77 79) w godz. 9:00-14:00 i w czasie rozmowy, podać pracowniczce sześciocyfrowy kod BLIK. Po zatwierdzeniu płatności i zakończeniu rozmowy otrzyma on potwierdzenie opłaty za warsztaty, a jego udział zostanie potwierdzony. Dodatkowe informacje na temat płatności dostępne są w regulaminie płatności. Brak uiszczenia opłaty we wskazanym terminie będzie równoznaczne z rezygnacją z udziału w warsztatach.
Dodatkowe informacje: Anna Nowak, tel. 505 360 244,
PROWADZĄCY WARSZTATY
PRZEMYSŁAW BUKSIŃSKI: aktor, animator, organizator działań artystycznych i performatywnych, wykładowca na Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w technikach i metodach teatralnych. Aktor w Latającym Teatrze Kantorowi Moniki Adamiec. Współpracował/je z Teatrem Chorea (Fabryka Sztuki w Łodzi), Teatrem Figur w Krakowie. Teatrem Groteska w Krakowie, Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Lalka w Warszawie. Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Poddańczym w Białymstoku, Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu współtworząc projekty dla lokalnych społeczności wykluczonych artystycznie m.in. Bramaturgia, Wjeżdżamy w bramy, Luftujemy podwórka, Wy Patrz My. Realizuje projekty łączące historię miejsc i ludzi z technikami improwizacji teatralnej: SUPERBOHATER Przestrzenie Sztuki Teatr Lublin/Rzeszów/Łódź. ImprOpowieści, Legendy Dawnego Miasta. Założył jedną z pierwszych grup impro w Polsce No Potatoes.
GRZEGORZ ECKERT: aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2011 roku w zespole Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Jako pedagog przedmiotów aktorskich i dykcji współpracuje z Instytutem Wokalno – Aktorskim i Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych. Od 2021 roku jestem konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.
KATARZYNA PRUDŁO: ukończyła filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – filia we Wrocławiu. Od 2002 roku aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Współpracowała również z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz katowickim Teatrem Bez Sceny. Autorka kilku tomików wierszy dla dzieci. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach – prowadzi warsztaty i spotkania autorskie – oraz kwartetem Sonos dla którego pisze scenariusze koncertów dla dzieci. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym też dla osób o szczególnych potrzebach.
ANNA NOWAK: Od ponad 17 lat organizuje i prowadzi zajęcia teatralne i twórcze oraz działania animacyjne z różnymi grupami wiekowymi, w tym z grupami zagrożonymi wykluczeniem. Prowadzi liczne warsztaty teatralne i twórcze. Kierowniczka Działu Edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji i animacji kultury. Absolwentka Filologii polskiej UMK (specjalizacje: nauczycielska, teatrologia, folklorystyka, wiedza o kulturze), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), Podyplomowych studiów emisji głosu (UMCS Lublin), rocznego kursu „Arteterapia-kultura przeciwko wykluczeniu” (Centrum Łowicka) oraz „Arteterapii” (Polski Instytut Ericsonowski w Łodzi).
BARBARA TRELA-SZYMA: animatorka czasu wolnego w świetlicy szkolnej, opiekun biblioteki, nauczycielka plastyki i techniki, pedagog, ilustratorka, aktorka-amatorka. Organizatorka szkolnej „Szatni artystycznej”, moderatorka uczniowskich przedsięwzięć teatralnych, autorka scenografii i plakatów. Prowadziła zajęcia „Świat na sznurkach i czempurytach”, „Rękodzieło dzieci”, “Plansza i pionek”, “Magia i miecz nauki – zajęcia naukowe w konwencji RPG”, „Papierowy teatr – kamishibai” i in. Sprawowała opiekę pedagogiczną i scenograficzną, prowadziła warsztaty plastyczne w projektach: „Bogucickie opowieści”, “Klub Odkrywców Teatru”, “Petarda”, “Ptaszarnia“, “Szczęście. Po prostu”, “Nasze życzenia” realizowanych przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”. Aktorka w przedstawieniach „Alicja w krainie czarów” (Teatr A-Part) i „Detoksss…” (Teatr Figa). Autorka ilustracji i okładek książek wydawnictw Silesia Progress, Portal Games, projektu “Nuty na wierzbie” we wsp. z kwartetem Sonos. Absolwentka Pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagogiki sztuki-plastyka oraz studiów podyplomowych „Informatyka i technika”.
MONIKA FILIPOWICZ: aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im.A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez wiele lat współpracowała z Teatrem Groteska. Obecnie jest aktorką Teatru Migro. Jako liderka artystyczna brała udział w międzynarodowym projekcie Brave Kids,promującym twórcze działania dzieci z całego świata. Od wielu lat dzieli się wiedzą i umiejętnościami z zakresu animacji lalek, gry aktora w masce oraz teatru przedmiotu. Współpracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Bierze udział w projektach teatralnych skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami. Najbardziej interesuje ją aspekt terapeutyczny teatru. Widzi w nim narzędzie, które może wzmacniać poczucie własnej wartości, własnej sprawczości, uczyć odwagi i zwyczajnie nieść radość. Prowadzi Pracownię ZróbTo, łączącą pracę z głosem, rzemiosło artystyczne i działania teatralne.
KATARZYNA JACKOWSKA-ENEMUO: antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, pisarka. Od ponad dwudziestu lat w swojej pracy łączy różne dziedziny: praktykę muzyki tradycyjnej i etnicznej, fascynację elementami kultury ludowej, słowo, muzykę i teatr oraz działania twórcze wśrodowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest autorką scenariuszy i muzyki teatralnej, spektakli narracyjnych z żywą muzyką, które gra w całym kraju, a także słuchowisk radiowych z baśniami dla dzieci i dorosłych. Jest częścią kolektywu Projekt Migawki, w ramach którego wraz z innymi artystami tworzy spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Jest autorką trzech nagradzanych książek z baśniami: Tkaczka Chmur (wyd. Albus 2021), Między Światem a Zaświatem (wyd. Albus 2022), Między Ziemią a Niebem (wyd. Albus 2024). Opowiada, gra, koncertuje i prowadzi warsztaty z pogranicza sztuk różnych (między innymi ze sztuki opowiadania na Pedagogice teatru na UW).
dr hab. JACEK OWCZAREK, prof. Akademii Muzycznej: tancerz, choreograf i pedagog tańca. Od 1996 uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych i kursach instruktorskich, uczył m.in. w Państwowym Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w 2014 roku otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi, tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych.
AGNIESZKA „TOLA” SŁOMKA: trenerka dramy, pedagożka teatru, instruktorka teatralna, terapeutka zajęciowa. Absolwentka „Pedagogiki teatru” (UW), „Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży” (AST Kraków, filia we Wrocławiu), Pedagogiki społeczno-opiekuńczej (Akademia Filozoficzno – Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie) oraz Szkoły Trenerów dramy w Drama Way w Warszawie. Od 2005 r. terapeutka w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Myślenicach. Założycielka i reżyserka amatorskich teatrów „TereN” w WTZ Myślenice (teatr osób z niepełnosprawnościami, od 2009 r), Teatru im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu (grupa dziecięca i młodzieżowa, od 2014), Teatru Nad Rabą w Gminnym Ośrodku Kultury w Pcimiu (grupa seniorów, od 2019 r). Prowadzi liczne warsztaty teatralne i dramowe dla różnych grup wiekowych. Od 2010 r. uczestniczy w licznych szkoleniach z zakresu arteterapii, edukacji teatralnej i choreoterapii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.