Wędrówki z Łyskiem – podsumowanie
Niedawno zakończyliśmy realizację projektu pn. „Wędrówki z Łyskiem”. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i reportażu z realizacji projektu.
Ideą projektu było twórcze odwołanie się do folkloru górniczego i historii terenów przemysłowych Śląska. Punktem wyjścia do działań artystyczno-edukacyjnych była historia koni pracujących w kopalniach, którą przybliżaliśmy dzieciom, młodzieży i dorosłym prezentując spektakl pt. „Łysek z pokładu Idy”(reż. K. Dworakowski) oraz zapraszając do udziału w grach terenowych, spacerach twórczych i konkursie. Wszystkie te działania realizowaliśmy w mniejszych miejscowościach województwa śląskiego, w których działały lub nadal działają kopalnie. Odwołując się do lokalnej historii przemysłu górniczego chcieliśmy uzmysłowić odbiorcom, że historia ukazana w spektaklu mogłaby się wydarzyć w ich miejscowości. Dzięki włączeniu lokalnych przewodników – seniorów, którzy wprowadzali nas w lokalną historię, mogliśmy poszerzyć perspektywę odbioru spektaklu i zapraszać widzów spektaklu do refleksji na temat tego, czym jest dla nich dziś dziedzictwo przemysłowe. Kompanem uczestników działań edukacyjnych była podobizna Łyska – koń z drewna, który symbolicznie odwiedzał „stare kąty”: brał udział w spacerach twórczych i grach terenowych.
W ramach projektu odwiedziliśmy Rydułtowy, Wodzisław Śląski oraz Suszec. Prezentacjom spektaklu towarzyszył konkurs, w ramach którego widzowie mieli za zadanie stworzyć podobiznę Łyska – bohatera spektaklu i uwiecznić w formie fotografii lub filmu w swojej miejscowości – w miejscach związanych z przemysłem górniczym.
Wyniki konkursu dla widzów spektaklu w Rydułtowach: https://ateneumteatr.pl/konkurs-wielka-wyprawa-lyska-wyniki-dla-widzow-z-rydultowa/
Wyniki konkursu dla widzów spektaklu w Wodzisławiu Śląskim i Suszcu: https://ateneumteatr.pl/wyniki-konkursu-wielka-wyprawa-lyska/
Informacje o spektaklu: https://ateneumteatr.pl/lysek-z-pokladu-idy/
PARTNERZY:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2024”.
foto: Paweł Szymkowiak