EduAkcja-Teatr integruje
W 2022 roku realizowaliśmy trzecią edycję projektu EduAkcja, adresowanego do nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury z województwa śląskiego. Celem warsztatów i spotkań było zachęcenie do wykorzystania narzędzi pedagogiki teatru w pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach projektu EduAkcja – kontynuacja zrealizowaliśmy warsztaty oraz przygotowaliśmy broszury edukacyjne dla nauczycieli. Działania były wywiedzione z repertuaru Teatru Ateneum i miały zainspirować pedagogów do podejmowania zajęć twórczych towarzyszących wizycie w teatrze. Wyszliśmy z założenia, że aby w pełni rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie kulturą, nie wystarczy bierny odbiór spektaklu, ale trzeba inicjować dodatkowe formy aktywności. Spektakl teatralny może stać się impulsem do podejmowania ważnych rozmów, a także kreatywnych działań, które pozwalają dzieciom i młodzieży na aktywny udział i dają szansę zaprezentowania własnego zdania.
Projekt rozpoczęliśmy od Festiwalu Edukacyjnego Teatr+Integracja, który zrealizowaliśmy we współpracy z Teatrem Zagłębie w Sosnowcu, Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach oraz Miejskim Domem Kultury „Bogucice-Zawodzie”. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu nauczycieli, animatorów kultury i terapeutów zajęciowych z całego województwa śląskiego. Tematem zajęć warsztatowych, dyskusji i rozważań było wykorzystanie narzędzi edukacji teatralnej do wspierania procesów integrujących dzieci, młodzież i dorosłych. W ramach trzydniowego wydarzenia zrealizowaliśmy siedem warsztatów metodycznych, osiem prezentacji dobrych praktyk oraz panel dyskusyjny pn. Teatr jako narzędzie społecznej zmiany. Uczestnicy wydarzenia poznawali w jaki sposób za pomocą działań teatralnych angażować twórczo dzieci, młodzież, a także osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niewidomych, głuchych, osoby niepełnosprawne intelektualnie i psychicznie, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych). Wydarzenie współtworzyli przedstawiciele rozpoznawalnych w Polsce instytucji tj. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego czy Teatr Ósmego Dnia, a także związani ze Śląskiem animatorzy: przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, Miejskiego Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach czy Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.
W ramach projektu zrealizowaliśmy także cykliczne warsztaty oraz opracowaliśmy publikacje nawiązujące do tematyki następujących spektakli: Robinson, Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach, Ballady i romanse, Piotruś Pan oraz Wielkie gorące szybkie puff. Poruszaliśmy w nich ważne dla młodego widza problemy tj. przezwyciężanie izolacji, nawiązywanie dialogu z osobami starszymi, realizacja celów i marzeń. Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w konsultacjach, które miały pomóc w wykorzystaniu w praktyce metod poznanych podczas projektu.
Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu: Anna Nowak,
ZESZYTY INSPIRACJI
Odbij od brzegu (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. Robinson)
Autorka opracowania: Agnieszka Zakrzewska
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: ROBINSON zeszyt inspiracji
Złota losu nić (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach)
Autorki opracowania: Aleksandra Rajska i Katarzyna Jackowska-Enemuo
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: TKACZKA CHMUR zeszyt inspiracji
Kosmiczne pytania i czarna dziura (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. Wielkie gorące szybkie puff)
Autorka opracowania: Magdalena Szpak
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF zeszyt inspiracji
Nasze pokolenie: romantyczne czy rozważne? (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. Ballady i romanse)
Autorki opracowania: Aleksandra Drzazga
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: BALLADY I ROMANSE zeszyt inspiracji
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
PARTNERZY:
image description
foto: Paweł Szymkowiak