Kontakt

EduAkcja-Teatr integruje

W 2022 roku realizujemy trzecią edycję projektu EduAkcja, adresowanego do nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury z województwa śląskiego. Celem warsztatów i spotkań jest zachęcenie do wykorzystania narzędzi pedagogiki teatru w pracy z dziećmi i młodzieżą. Projekt rozpoczęliśmy od Festiwalu Edukacyjnego Teatr+Integracja, który zrealizowaliśmy we współpracy z Teatrem Zagłębie w Sosnowcu, Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach oraz Miejskim Domem Kultury „Bogucice-Zawodzie”. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu nauczycieli, animatorów kultury i terapeutów zajęciowych z całego województwa śląskiego. Tematem zajęć warsztatowych, dyskusji i rozważań było wykorzystanie narzędzi edukacji teatralnej do wspierania procesów integrujących dzieci, młodzież i dorosłych. W ramach trzydniowego wydarzenia zrealizowaliśmy siedem warsztatów metodycznych, osiem prezentacji dobrych praktyk oraz panel dyskusyjny pn. Teatr jako narzędzie społecznej zmiany. Uczestnicy wydarzenia poznawali w jaki sposób za pomocą działań teatralnych angażować twórczo dzieci, młodzież, a także osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niewidomych, głuchych, osoby niepełnosprawne intelektualnie i psychicznie, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych). Wydarzenie współtworzyli przedstawiciele rozpoznawalnych w Polsce instytucji tj. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego czy Teatr Ósmego Dnia, a także związani ze Śląskiem animatorzy: przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, Miejskiego Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach czy Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Projekt będziemy kontynuować jesienią 2022 roku – wówczas zaprosimy nauczycieli i animatorów kultury na warsztaty zainspirowane spektaklami z repertuaru Teatru Ateneum oraz na konsultacje.

Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu: Anna Nowak,

Program Festiwalu Edukacyjnego Teatr+Integracja:

https://ateneumteatr.pl/18187/

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

PARTNERZY:

image description

foto: Paweł Szymkowiak

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneuem
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content