Kontakt

Warsztaty zainspirowane słuchowiskiem

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w kreatywnych warsztatach zainspirowanych wybranymi odcinkami słuchowiska pt. Oskar i rzeczy. W trakcie spotkań będziemy poznawać fragmenty słuchowiska i odkrywać tajemnice otaczających nas przedmiotów. Co się dzieje ze sprzętami codziennego użytku, kiedy tracimy je z zasięgu wzroku? Jakie są losy okularów, szalika czy potłuczonego talerza? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas interdyscyplinarnych zajęć łączących sztukę aktorską, zabawy plastyczne i tworzenie opowieści. W czasie warsztatów będziemy ożywiać przedmioty i opowiadać ich historie używając teatralnych środków wyrazu. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych.

ORGANIZACJA:
Spotkania zrealizujemy w formie online za pomocą programu ZOOM lub w formie tradycyjnej (w momencie, gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli).
Termin:  ustalany jest indywidualnie z prowadzącą zajęcia. Warsztaty mogą odbyć się od poniedziałku do piątku, w przedziale godzinowym 8.00-16.00. Grupa może uczestniczyć w jednym spotkaniu lub w kilku.
Koszt udziału: zajęcia online – bezpłatnie, zajęcia tradycyjne – 5 zł/osobę
Czas trwania: około 90 minut.
Liczba uczestników: 10-25 osób.
Zapisy: Anna Nowak, tel. 505 360 244, 

TEMATYKA SPOTKAŃ:

 • MAGICZNY TELEFON (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 1)
  Podczas spotkania będziemy telefonować do otaczających nas przedmiotów i prowadzić z nimi ożywione dyskusje. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych, plastycznych i umiejętności improwizacji.
 • WYPRAWA W GŁĄB MIESZKANIA (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 2)
  Uczestnicy ożywią własne krzesła i zabiorą je w zwyczajną-niezwyczajną podróż po najbliższej okolicy. Relacje z tej niezwykłej wyprawy staną się pretekstem do tworzenia opowieści z podróży. Podczas zajęć krzesła zostaną ucharakteryzowane, a ich przygody  uwiecznione na fotografiach.
 • MARZYMY! (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 4)
  W trakcie spotkania spróbujemy pomóc przedmiotom spełnić ich marzenia, wymyślimy nowych mieszkańców ZOO, którym zarządza zegar oraz sprawdzimy, czy każdy kosz na śmieci może zostać poetą! Istotnym elementem zajęć będzie tworzenie kolaży słownych z zawartości śmietnika oraz próba ich artystycznej interpretacji.
 • RAZEM-OSOBNO (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 6)
  Ożywimy przedmioty i stworzymy mini sceny obrazujące ich relacje. Uczestnicy zadecydują o wyborze bohaterów, wymyślą ich losy i zastanowią się, w jaki sposób uzewnętrzniają swoje uczucia. Spotkanie będzie również okazją do refleksji na temat znaczenia relacji w życiu dzieci.
 • (NIE)PRZYJACIEL (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 8)
  Stworzymy historie życia gwoździa i poszukamy odpowiedzi na pytania „po czym poznać przyjaciela?”. Poruszymy temat oszustwa i budowania zaufania do innych. Formą dotknięcia tak trudnych tematów będą improwizowane sceny z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.
 • STARE-NOWE (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 9)
  Podczas zajęć zastanowimy się, co zrobić ze starymi, niepotrzebnymi rzeczami i spróbujemy dać im drugie życie. Zainscenizujemy monologi przedmiotów, poszukamy im nowego zastosowania i podejmiemy się próby odczytywania ich myśli. Zachęcimy dzieci do podjęcia  refleksji na temat recyklingu i tego, w jaki sposób ograniczyć zużycie odpadów.
 • TAJEMNICZE FOTOGRAFIE (warsztaty zainspirowane odcinkiem nr 10)
  Spotkanie będzie okazją do przejrzenia rodzinnych albumów w poszukiwaniu przedmiotów, które dzieciom od zawsze towarzyszą w codziennym życiu. Wspólnie postaramy się zrekonstruować losy misia, zegarka czy pierścionka i stworzyć na tej podstawie krótkie sceny.Zachęcamy również do korzystania ze stałej oferty warsztatów dla przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży. Pełną ofertę działań znajdą Państwo na stronach:
 • https://ateneumteatr.pl/stala-oferta-dla-przedszkoli/
 • https://ateneumteatr.pl/stala-oferta-dla-szkol-podstawowych/
 • https://ateneumteatr.pl/stala-oferta-dla-mlodziezy-i-doroslych/

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content