Kontakt

EduAkcja – Teatr wzmacnia! (Edukacja kulturalna, 2018)

 

W ramach projektu zrealizowaliśmy warsztaty oraz przygotowaliśmy broszury i filmy edukacyjne dla nauczycieli. Działania były wywiedzione z repertuaru Teatru Ateneum i miały zainspirować pedagogów do podejmowania zajęć twórczych towarzyszących wizycie w teatrze. Wyszliśmy z założenia, że aby w pełni rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie kulturą, nie wystarczy bierny odbiór spektaklu, ale trzeba inicjować dodatkowe formy aktywności. Spektakl teatralny może stać się impulsem do podejmowania ważnych rozmów, a także kreatywnych działań, które pozwalają dzieciom i młodzieży na aktywny udział i dają szansę zaprezentowania własnego zdania.

Przez pół roku zrealizowaliśmy cykliczne warsztaty oraz opracowaliśmy publikacje i filmy nawiązujące do tematyki i formy następujących spektakli: „Piaskowy Wilk”, „Kordian”, „Narysuj mi baranka” oraz „Tylko jeden dzień”. Poruszaliśmy w nich ważne dla młodego widza problemy tj. komunikacja z dorosłymi, przynależność do grupy i bycie sobą, przemijanie oraz budowanie relacji. Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w konsultacjach, które miały pomóc w wykorzystaniu w praktyce metod poznanych podczas projektu. Efektem konsultacji była realizacja przez nauczycieli własnych działań edukacyjnych  (tj. warsztaty rodzinne czy tworzenie prywatnych map teatru) przy wsparciu pedagoga teatru. Projekt zwieńczyło „Forum: Teatr i Edukacja”, w ramach którego odbyły się warsztaty „Teatroteki Szkolnej” (projektu Instytutu Teatralnego), zajęcia  dotyczące wykorzystania teatru podczas lekcji wychowawczych, a także reżyserii teatru dziecięcego. Poza tym uczestnicy Forum wzięli udział w „prezentacji dobrych praktyk”, których tematem było upowszechnianie teatru jako narzędzia do podejmowania z dziećmi i młodzieżą ważnych tematów, a także rozbudzanie zainteresowania sztuką.

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu: Anna Nowak, edukacja(małpa)ateneumteatr.pl, tel. 32 602 92 72

Projekt został realizowany  wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, Miejskim Domem Kultury „Koszutka” oraz Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (program: „Teatroteka Szkolna”: www.teatrotekaszkolna.pl). Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami oraz filmami, które nauczyciele mogą wykorzystać projektując własne działania edukacyjne towarzyszące wizycie w teatrze.

ZESZYTY INSPIRACJI

„Sztuka zadawania pytań” (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. „Piaskowy Wilk” )
Autorka opracowania: Dominika Górecka
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: ZESZYT INSPIRACJI Piaskowy Wilk

„Spotkanie z Małym Księciem” (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. „Narysuj mi baranka” )
Autorka opracowania: Magdalena Szpak
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: ZESZYT INSPIRACJI Narysuj mi baranka

„Kto ma przed sobą jeden dzień musi przeżyć całe szczęście” (zeszyt inspiracji do spektaklu „Tylko jeden dzień”)
Autorka opracowania: Aleksandra Rajska
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację: ZESZYT INSPIRACJI Tylko jeden dzień

„Ile mnie jest we mnie. O trudnej sztuce bycia częścią jakiegoś systemu” (zeszyt inspiracji do spektaklu pt. „Kordian” )
Autorka opracowania: Aleksandra Drzazga
Opracowanie graficzne: Katarzyna Skoczylas
Zobacz publikację:ZESZYT INSPIRACJI Kordian

FILMY
Zachęcamy do obejrzenia filmów, które pokazują, że w pracy z dziećmi i młodzieżą warto wykorzystywać środki właściwe dla teatru lalek. W każdym z odcinków wykorzystujemy inne materiały, z których dzięki kreatywności dzieci i młodzieży, można stworzyć teatr.

Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Wystąpili: Beata Zawiślak, Katarzyna Kuderewska, Piotr Gabriel
Producent: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”

„Przedmioty w teatrze”

„Papier w teatrze”

„Plastik w teatrze”

„Lalka żyworęka”

FILMY ORAZ PUBLIKACJE PUBLIKUJEMY  NA ZASADZIE WOLNEJ LICENCJI CREATIVE COMMONS: UZNANIE AUTORSTWA – UŻYCIE NIEKOMERCYJNE – NA TYCH SAMYCH WARUNKACH 3.0 POLSKA (CC BY NC SA), http:/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl.

 

 

 

 

 

 

foto: Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat wydarzeń organizowanych przez Teatr Ateneum przeczytaj politykę prywatności i podaj swój adres e-mail:

 
FBAteneum
Znajdź nas na Facebooku
Festiwal
Festiwal na Facebooku
Galeria
Galeria na Facebooku
YTAteneumKatowice
Znajdź nas na YouTube
teatr_ateneum_katowice
Instagram
Skip to content